Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 lipca 2014

Czy warto kupić moduły fotowoltaiczne z defektem?

Polski rynek fotowoltaiczny jest zdecydowanie rynkiem najniższej ceny a z uwagi, że moduły fotowoltaiczne to ok 50% kosztów instalacji wieli inwestorów szuka na tym polu tańszych rozwiązań. Z tego też powodu można znaleźć oferty podobne do tej.

Cytat"



"Oferowane moduły zawierą wady polegającą na drobnym pęknięciu jednej z płytek lub innej wadzie optycznej(np. ciało obce). Wada ta często jest mało widoczna i ma ułamkowy wpływ na redukcję mocy. Z czasem w miejscu pęknięcia płytki może się pojawić delikatne odbarwienie modułu. Z powodu tej drobnej wady moduły są oferowane z dużą bonifikatą jednakże moduły są pełnowartościowymi generatorami energii elektrycznej."

Plus za to, że sprzedawca poinformował o wadzie, ale czy warto kupić tego typu moduł w cenie 30 - 40 % niższej od rynkowej?

Z mojego doświadczenia zdecydowanie odradzam tego typu oferty. Należy mieć na uwadze, że moduły fotowoltaiczne są zasadniczo nie naprawialne. Oznacza to, że jeżeli wspomniana wada obniży wydajność bądź przyczyni się do jego uszkodzenia będzie konieczna wymiana całego modułu. A co może spowodować owa niewielka wada w postaci pęknięcia? Z dużą dozą prawdopodobieństwa tego tupu moduły zbudowane są z niskiej klasy ogniw. Pęknięcia w ogniwie są miejscem zwiększonego oporu dla przepływającego prądu, co będzie skutkować przegrzewaniem się ogniw, szybkim spadkiem wydajności, przepaleniem się modułu.


Początek przepalania się ścieżek na uszkodzonym module PV
Przepalenie się modułu z uszkodzonymi ogniwami

Warto pamiętać że elektrownia fotowoltaiczna powinna pracować bezawaryjnie minimum przez 15 lat. Stosując uszkodzone moduły żywotność modułów będzie radykalnie skrócona.

sobota, 12 lipca 2014

Początkowy wzrost mocy modułów CIGS

Moduły typu CIGS to jedne z najlepszych a ciągle niedocenianych typów modułów na rynku. Na tle innych technologii cienkowarstwowych charakteryzują się wysoką sprawnością. Na tle modułów z krzemu krystalicznego charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem oraz niskim temperaturowym współczynnikiem mocy

moduły CIGS
Moduły CIGS

CIGS-y na tle technologii krzemowych mają jeszcze jedną zaletę którą jest zjawisko Light Soaking Effect które moglibyśmy przetłumaczyć, jako Efekt Wygrzewania (Nasycenia) Światłem. Obserwowane jest ono w przypadku modułów typu CIGS/CIS i objawia zwiększeniem początkowej mocy modułu o 1- 3 % w stosunku do mocy nominalnej pod wpływem oświetlenia światłem. Dla porównania klasyczne moduły krzemowe w pierwszych godzinach pracy tracą 1-3% mocy nominalnej. Zjawisko to można porównać do pracy silnika spalinowego, którego osiągi rosną wraz z nagrzaniem się. W przypadku modułów typu CIGS wzrost wydajności związany jest z nasyceniem fotonami zewnętrznej warstwy budującej złącze P-N, dzięki czemu staje się ona wysoce typu N. Stan taki powoduje ograniczenie bariery dla przemieszczania się elektronów z obszaru CIGS do elektrody górnej w efekcie wzrasta nieznacznie prąd i napięcie w punkcie mocy maksymalnej modułu. Light Soaking Effect powoduje, że wydajność modułów typu CIGS rozumiana, jako ilość kWh wyprodukowanych z kWp zainstalowanej mocy jest nieco wyższa niż dla typowych modułów z krzemu krystalicznego. Przy wyborze modułu typu CIGS warto pamiętać aby zawsze stawiać na moduły z ramką. Moduły bez ramkowe choć sporo tańsze sprawiają znacznie większe problemy montażowe oraz mają sporo niższą wytrzymałość mechaniczną.