Szukaj na tym blogu

niedziela, 10 stycznia 2010

Kite Gen - latawiec do produkcji energii elektrycznej

Już w zeszłym roku pisałem o innowacyjnym pomyśle zagospodarowania energii wiatru z wykorzystaniem latawca. Od tego czasu wokół pomysłu powstała firma Kite Gen Research która wdraża tej innowacyjny pomysł.



Choć koncepcja wydaje się futurystyczna jeżeli uda się ją wprowadzić może zrewolucjonizować pozyskiwanie energii z wiatru. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest możliwość sięgnięcia po zasoby wiatru znacznie powyżej obecnie stosowanych turbin wiatrowych. W przedstawionej wersji koncepcyjnej jest mowa o wysokości 1 km a zdaniem przedstawicieli firmy możliwe będzie sięgnięcie po zasoby na 10km i wyżej. Powszechną wiedzą jest że prędkość wiatru rośnie wraz z wysokością. Wg danych Kite Gen Research średnia prędkość wiatru na 10m wynosi 3,3m/s co daje 22 W/m2 na 80m czyli wysokości na której operują konwencjonalne turbiny średnia prędkość to 4,6m/s, 58W/m2. Turbina zbudowana na bazie latawca operująca na wysokości 800m miałaby do dyspozycji prędkość 7,2m/s i moc 205W/m2. Sięganie do zasobów wiatru na tak dużych wysokościach sprawia że ten rodzaj energii odnawialnej byłby dostępny praktycznie w każdym zakątku świata. Należy dodać że w raz ze wzrostem wysokości nie rośnie tylko średnia prędkość wiatru, lecz także liczba godzin wietrznych oraz stabilność prędkości wiatru.

Kolejna zasadniczą zaletą wykorzystania latawców jest redukcja masy konstrukcji a co za tym idzie redukcja kosztów,produkcji, transportu, instalacji i poprawa EROEI. Jak szacuje firma Kite Gen ich koncepcyjny projekt farmy wiatrowej o mocy 100MW operujący na wysokości 1000m osiąknąłby koszt produkcji energii na poziomie 0.03euro/kWh ok 12gr/kWh. Choć nie są to dane zweryfikowane przez niezależne zewnętrzne wyliczenia, trzeba do nich podchodzić z rezerwą jednak pokazują niezwykły potencjał tej ciekawej technologii.

Strona projektu
http://www.kitegen.com/en/

5 komentarzy:

  1. bardzo innowacyjne... w szczególności poraża prostota pomysłu

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba też nie wymagają "monopolu" na przestrzeń. Można je chyba zmieścić między budynkami np.

    OdpowiedzUsuń
  3. Teoretycznie tego typu turbiny można montować praktycznie wszędzie. Jedynym ograniczeniem są szlaki powietrzne

    OdpowiedzUsuń
  4. Krzysztof Ptaszyński14 stycznia 2010 10:39

    My tutaj o europejskich prototypach, tymczasem Chińczycy już planują elektrownię opartą na tej technologii o mocy 100 MW. Cena energii ma wynosić 0,22 juana (ok. 9 gr) za KWh.

    http://www.china5e.com/show.php?contentid=69590

    OdpowiedzUsuń
  5. Gwoli ścisłości: Jak rozumieć 0.03euro centa/kWh? €0.03 czy €0.0003

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się