Szukaj na tym blogu

piątek, 18 stycznia 2013

Czy systemy fotowoltaiczne wyprą kolektory słoneczne?

Spadek cen systemów fotowoltaicznych może w niedługim okresie - perspektywie 1 - 2 lat spowodować bardzo ciekawą sytuację na rynku systemów słonecznych. Koszt pozyskania energii cieplnej z instalacji fotowoltaicznej może być niższy niż z instalacji kolektorów słonecznych. W takiej sytuacji w wielu wypadkach skończy się zasadność montażu kolektorów skoro systemy fotowoltaiczne, które produkują bardziej użyteczny rodzaj energii, jaką jest prąd robią to w porównywalnej cenie. Już obecnie system fotowoltaiczny połączony z gałką elektryczną wpiętą w zasobnik może konkurować cenowo z droższymi instalacjami opartymi o kolektory próżniowe rurowe.


Cena
Roczna produkcja
 energii w kWh
Wskaźnik nakłady
 inwestycyjne do 
rocznej produkcji 
energii
Zestaw pod klucz 2
 kolektorów płaskich
12 000 zł
1800
6,67 zł
Zestaw pod klucz jednego
 kolektora próżniowego 
rurowego
10 500  
900
11,67 zł
Zestaw fotowoltaiczny do CWU
Panele fotowoltaiczne 1,5 
kW
5 100 zł


Zasobnik 200l
2 200 zł


Regulator ładowania z mppt
1 500 zł


Przewody i zabezpieczenia
1 100 zł


Montaż
1 500 zł


Konstrukcja
1 275 zł


Suma
12 675 zł
1380
9,18 zł

Z uwagi na obecnie problemy proceduralne i brak ustawy o oze, która umożliwiłaby sprzedaż energii do sieci można wykorzystać instalację fotowoltaiczną do ogrzewania ciepłej wody gromadząc wyprodukowaną energię w zasobniku. Taki system oparty o moduły fotowoltaiczne o mocy 1,5 kW w raz z zasobnikiem 200 l można skompletować i zamontować za nieco ponad 12 000 zł. Biorąc za wskaźnik rentowności inwestycji stosunek ceny do rocznej produkcji energii. Taki system będzie produkował nieco drożej ciepło niż zestaw kolektorów płaskich jednak odnosząc go do zestawu opartego o kolektory próżniowe będzie konkurencyjny cenowo. System fotowoltaiczny przeznaczony do ogrzewania wody w stosunku do kolektorów słonecznych jest bardziej niezawodny i funkcjonalny nie ma problemu letnich przegrzewów czy kosztów wymiany glikolu, co kilka lat, a produkowane przez grzałkę ciepło niezależnie od pory roku będzie zawsze wysokotemperaturowe. Jeżeli ceny systemów fotowoltaicznych jeszcze spadną to przy kończącej się dotacji do kolektorów instalacje fotowoltaiczne mogą stać się realną alternatywą?


29 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy artykuł.
  Przyznam, że nigdy się nie zastanawiałem nad tego typu wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych...

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafne spostrzeżenie!
  Obserwując trendy cenowe w jednym tylko segmencie - ogniw monokrystalicznych - wniosek taki można było wyciągnąć kilka lat temu. Sam poznałeś, jak kłopotliwe w użytkowaniu są instalacje foto-cieplne. Jednak cała analityka matematyczna jest identyczna z fotowoltaiką.
  Problemem jest magazynowanie energii! Natura jakoś rozwiązała to. To kierunek, choć nie zawsze rozsądnie przedstawiany.
  Warto popatrzeć na charakterystykę sprawności fotosyntezy w funkcji częstotliwości promieniowania.
  Biologiczne magazynowanie energii, jest ciągle najefektywniejszą ekonomicznie technologią. Z pewnym zażenowaniem piszę to, jako inżynier z wykształcenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dodajmy, że przy fotowoltaice nie ma kosztów działania pompki obiegowej, wymiany glikolu, itd.

  OdpowiedzUsuń
 4. O glikolu wspomniałem. Sumarycznie wydaje mi się że system PV w takim 10 letnim okresie pracy będzie generował niższe koszty niż kolektory

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam Panowie.
  Mnie interesuje czy ma Pan informacje na temat średniego zużycia energii prze średniej wielkości dom w ciągu roku w Polsce? interesujące jest to jaki procent stanowi owe 1800 kWh o jakich Pan wspomina?

  OdpowiedzUsuń
 6. prąd 2000 kWh
  CWU 3000 kWh
  CO 12000+ kWh

  OdpowiedzUsuń
 7. 2Mwh to skromnie, przy kuchni elektrycznej zmywarce i małych dzieciach można spokojnie założyć 4Mwh

  12Mwh. To przy "kaloryferach na prąd" pompą ciepła pozwala na znacze zmniejszenie zużycia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Bogdanie,

  moi klienci już w tej chwili stosują to rozwiązanie. Pana arykuł jest dla mnie tylko potwierdzeniem, że ma to sens.
  Pozdrawiam
  Czytelnik

  OdpowiedzUsuń
 9. jednak trzeba zwrocic uwage jeszcze na system dofinansowan na kolektory sloneczne
  dzieki niemu koszty 3 paneli i 300 l zasobnika mozna zamknac w kwocie 13.000
  po odliczeniu wszystkich oplat manipulacyjnych i obslugi dofinansowania calkowity koszt instalacji to9.000
  i mowimy tu o3 panelach dla 4-6 osobowej rodziny
  dzieki niemu koszt jednostkowy jest mniejszy
  co nie oznacza ze nie zgadzam sie z Panem w tej kwestii:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje się odrobinę dziwne że autor zakłada wykorzystanie energii elektrycznej do oporowego grzania wody. Dużo bardziej sensowne byłoby zastosowanie pompy ciepła cwu, o czym było już kiedyś pisane na tym blogu. Chodzi mi głównie o to że mając do dyspozycji energię elektryczną mozna uzyskać więcej ciepła i jednocześnie chłód, na który jest zapotrzebowanie właśnie w czasie największej podaży promieniowania słonecznego. Boiler/zasobnik cwu daje mozliwość magazynowania energii, odpowiedni układ sterowania mógłby i z tego zrobić użytek, a przypominam że póki nie ma ustawy o oze, energii do sieci się w zasadzie się sprzedać nie da. W związku z powyższym układ mógłby obciążac panele PV w przypadku braku innego zapotrzebowania np po wyłączeniu lodówki. Temat trochę zahacza o smart grid. Dobry wynik porównania pv vs kolektory pogarsza dotacja na kolektory.
  Pozdrawiam
  Radek

  OdpowiedzUsuń
 11. Zastosowanie PC miałoby sens w gdy system podłączony byłby do sieci i nadwyżki były odsprzedawane. Za cenę pompy ciepła do CWU można dokupić 2 kW modułów które dadzą ekstra 1800 kWh energii rocznie. Dodatkowo zastosowanie PC wymagałoby zakupu inwertera sieciowego za minimum 4000 zł co dodatkowo podniosłoby cenę i zamiast wydać 12 000 na system zrobiłoby mam się 25 000 a oszczędności były by podobne bo mielibyśmy sporo nadwyżek energii w lecie z którymi nie byłoby co zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, Panowie pytanie laika jakim jestem, czy tak wygląda sposób podłączenia paneli, żeby zrobić z nich najlepszy użytek do grzania wody? :panele -regulator ładowania -akumulatory -inwerter -grzałka ? czy to jest poprawne zastosowanie paneli fotowoltaicznych go grzania wody?
  Czy może powinno się zastosować inne podłączenie?

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,Panie Bogdanie w zestawie fotowoltaicznym do CWU nie rozumiem jaką funkcje pełni regulator ładowania z mppt?
  Pozdrawiam
  Janusz

  OdpowiedzUsuń
 14. Optymalizuje prace paneli PV pod kątem wydajności czyli odpowiednio je obciąża

  OdpowiedzUsuń
 15. Panie Bogdanie
  Tak, cenowo jest to niewiele więcej o systemów bardziej juz tradycyjnych.
  Trzeba tez pamiętać o fakcie bardzo szybkiego rozwoju tego typu przemysłu. kwestia energii na świecie oraz ocieplenia klimatu przyspieszanego energia powstającą przy produkcji ciepła przymusza do szybkich zmian.
  Ja patrzę bardzo optymistycznie na zmiany jakie nadchodzą

  OdpowiedzUsuń
 16. Panie Bogdanie
  Czy w takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest podpięcie grzałki 24v o mocy 1000W do ogrzewania wody 150 L bezpośrednio do regulatora ładowania ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze jedno pytanie jeśli można.
  W którym miejscu powinna być podłączona grzałka do MPPT ,czy w miejscu gdzie podłącza się odbiorniki czy na wyjściu na akumulatory?
  Panie Bogdanie proszę o odpowiedź, ponieważ w przyszłym tygodniu planuję kupić panele fotowoltaiczne żeby wykorzystać je do podgrzewania wody i chciałbym uniknąć głupich błędów.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wszystko zależy jaki regulator. Generalnie grzałka powinna być podłączona do regulatora. Zazwyczaj regulator ma wejście na PV i 2 wyjścia na akumulator oraz odbiornik którym w naszym przypadku będzie grzałka.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam
  Cały czas zastanawiam się na zakupem i montażem 6szt paneli 240W 24V, podłączyć je po dwa do jednej grzałki 500W 48V. Czy może ktoś ma lub zna kogoś kto ma takie zestawienie i jak się sprawdza taki zestaw. Proszę o pomoc lub krótka informację piecor1@wp.pl
  pozdrawiam
  tomek

  OdpowiedzUsuń
 20. witam mam pytanie odnosnie systemu czy można go zainstalować do bezposredniego
  zasilania grzalek w bojlerach. Zazwyczaj prad magazynowany jest w akumulatorach,
  ale mnie interesuje najprostsze zastosowanie - grzalka bojlera i jaki jest mniej wiecej koszt takiego
  systemu aby ogrzewac powiedzmy 200 litrów dziennie. pozdr edyta

  OdpowiedzUsuń
 21. Pani Edyto,
  oczywiście jest to możliwe, proszę o kontakt na kontakt@twojaflota.pl podpowiem rozwiązania, pozdrawiam Maciej W.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam, jestem laikiem.
  Mam pytanie ostatnio znalazłem panele hybrydowe PVT,
  jak to wygląda jeśli chodzi o dotację?
  Moim zdaniem jest to dość ciekawe, z jednej strony ogrzewamy CWU i lub CO, z drugiej produkcja prądu, a przez odprowadzenia ciepła z kolektora panel fotowoltaiczny jest efektywniejszy.Takie moje przemyslenia.Pozdrawiam Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 23. Chciałem zauważyć, że nie zostały do wyceny dodane koszty akumulatorów.Czy zatem regulator z MPPT może pracować bez akumulatora. Zastosowanie natomiast akumulatorów małej pojemności skróci ich żywotność.
  Damian

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy blog :)
  Zapraszam również do odwiedzenia forum fotowoltaicznego:
  www.pv-forum.pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Z naszym rządem to tak zawsze. Nigdy nie biorą się za te ustawy co trzeba. Nie ma OZE i jak zawsze musimy za wszystko przepłacać.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jaka grzałka do bojlera i jaki akumulatora, żeby to razem działało?

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam, bardzo zainteresował mnie ten temat, gdyż rozpoczynamy z mężem budowę domu i chcielibyśmy, aby choć trochę był energooszczędny. Proszę więc o podpowiedź - kolektory słoneczne czy ogniwa? Bo chyba te 2 rzeczy razem to chyba w naszym wypadku się nie opłaca- 2 dorosłe osoby, dom ok. 120m kw. Jestem laikiem w tych sprawach i te wszystkie skróty używane przez znawców tematu to dla mnie czarna magia:-(. Proszę więc o prostą odpowiedź(myślimy oczywiście o dofinasowaniu, ale nie wiem czy to możliwe, gdyż budujemy z własnych środków ?) Pozdrawiam, :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Używam panele od 5lat jest ok-polecam filmhttp://www.youtube.com/watch?v=uM2OxHo5uhU

  OdpowiedzUsuń
 29. Trochę czytam i dowiaduję się od znajomych informacji na ten temat. Sama mam zestaw fotowoltaiczny od kilku lat i uważam, że jest on bardzo przydatny. Kolektory grzeja nam wodę ale nie generują energii słonecznej na nasz wlasny użytek. Moje panele fotowoltaiczne generują prąd ze Słońca zarówno na wykorzystanie do urządzeń elektrycznych w domu jak i do grzania wody. Można więcej o tym poczytać na https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/grzanie-wody-panelami-slonecznymi-bez-akumulatorow. Tutaj akurat poruszono kwestię ogrzewania wody panelami bez akumulatora. Warte przeczytania.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się