Szukaj na tym blogu

czwartek, 1 listopada 2012

Jak porównać moc elektrowni OZE z konwencjonalną.


W zależności od technologii produkcji energii elektrycznej z zainstalowanego kW czy MW mocy będzie wyprodukowana rocznie inna ilość energii. Wynika to z faktu, że zwłaszcza elektrownie oparte o odnawialne źródła energii rzadko pracują z mocą nominalną. Aby móc porównywać poszczególne technologie między sobą należałoby wprowadzić jakiś wspólny mianownik. Takim mianownikiem jest współczynnik wykorzystania mocy maksymalnej.

Współczynnik wykorzystania mocy maksymalnej to procentowy współczynnik przedstawiający wyprodukowaną przez elektrownię energię, jako hipotetyczny procent czasu pracy z mocą maksymalną.

Teoretycznie elektrownia może pracować rocznie 8760 godzin. Jeżeli posiada ona moc np. 1 MW to teoretyczna maksymalna produkcja energii wynosi 8760 MWh = 8,76 GWh.

Ile wynosi średni współczynnik wykorzystania mocy maksymalnej dla elektrowni OZE i konwencjonalnej? Poniższe zestawienie dla mocy 1 MW

Porównanie rocznej produkcji dla elektrowni o mocy 1 MW




Współczynnik
 wykorzystania
 mocy
 maksymalnej
Teoretyczna maksymalna produkcja dla 1MW elektrowni
8,76
GWh
100,0%
Elektrownia fotowoltaiczna
0,97
GWh
11,1%
Elektrownia wiatrowa dobra lokalizacja
2,1
GWh
24,0%
Elektrownia wiatrowa umiarkowana lokalizacja
1,4
GWh
16,0%
Elektrownia wodna
2,7
GWh
30,8%
Elektrownia węglowa
6,9
GWh
78,8%


Powyższe zestawienie pozwala szybko oszacować, jaką moc należy zainstalować w poszczególnych technologiach OZE, aby zastąpić elektrownię węglową o zadanej mocy.
  • Dla fotowoltaiki potrzebna jest moc 7,1 razy większa
  • Dla wiatrówki potrzebna jest moc 3,3-4,9 razy większa w zależności od lokalizacji
  • Dla energetyki wodnej potrzebna jest moc 2,6 razy większa

Na tej podstawie łatwo można zinterpretować dane o zainstalowanej mocy w OZE. Jeżeli w tym roku w Niemczech zainstalowano nieco ponad 7 GW w elektrowniach fotowoltaicznych to energetycznie zastąpili oni 1 GW w elektrowniach węglowych.

9 komentarzy:

  1. Witam, a jaka jest różnica w produkcji energii pomiędzy maksymalnym a minimalnym miesiącem dla elektrowni PV i wiatrowej przy mocy 1MW?

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł, pokazuje jak mało opłacalne jest inwestowanie w PV. Tym bardziej że z tego z mi wiadomo blok węglowy mocy 1 GW kosztuje ok 6 Mld zł. a PV 1 GW ok 10 MLD zł. Więc przy takiej samej produkcji rocznej PV są ponad 10 razy droższe niż konwencjonalne elektrownie.
    Odnośnie pytania wyżej to dla PV różnica mniej więcej 5 krotna, dla elektrowni wiatrowych znacznie mniej ale nie wiem ile dokładniej, trzeba by policzyć.

    Rafał K

    OdpowiedzUsuń
  3. Rafał jak rozumiem porównujesz koszty uruchomienia takich elektrowni ale później trzeba uwzględnić jeszcze koszty ich działalności no i fakt, że jednak kiedyś ten węgiel się wyczerpie. Zdecydowanie uważam, że obecnie jest miejsce zarówno dla PV jak i elektrowni węglowych. PV dla małych wytwórców indywidualnych głównie na własny użytek.

    OdpowiedzUsuń
  4. Racja, trochę tego nie przemyślałem. Wiem że w Polsce jest problem z pieniędzmi na nowe bloki, czy remonty bloków, więc przy takich kosztach PV o dużych instalacjach możemy zapomnieć. Co do domowych instalacji (odbiegnę tu trochę od tematu) to zastanawia mnie czy da się mieszkanie zasilać inwerterem STECA współpracującym z siecią, i zabezpieczenie tego przed oddawaniem prądu do sieci.

    Rafał K

    OdpowiedzUsuń
  5. Artykuł ma za zadanie jedynie pokazać jak szybko i wskaźnikowo porównać moce pomiędzy różnymi technologiami. Ekonomika danego rozwiązania to zupełnie osobny temat.

    OdpowiedzUsuń
  6. Turbina wiatrowa w Polsce może mieć wydajność nawet 40% i to w głębi lądu! Polecam:
    http://wiatrowa.blox.pl/2012/04/Wielkosc-turbin-wiatrowych-a-ich-wydajnosc.html

    PS. średni wiatr na 100-110 m w Polsce w głębi lądu to 6,5 m/s, zaś nad morzem to 7,5-8 m/s.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam pytanie. Kiedyś wysłuchałem ze niemcy mają tyle GW z wiatraków ile Polska z wszystkich źródeł. Czyli przykładowo niemcy mając 20 GW z wiatru , odpowiada to 4-5 GW z węgla/gazu u nas?

    OdpowiedzUsuń
  8. Minęło 7 lat od tego artykułu. Pytanie takie czy coś się zmieniło w kwestii wydajności paneli fotowoltaicznych? Bo to, że ceny spadły, a prąd będzie drożał, to już powszechnie wiadomo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dla wiatru to już zdecydowanie 30-40% dla PV nie sądzę ze więcej niż 12-14%

      Usuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się