Szukaj na tym blogu

niedziela, 7 kwietnia 2013

Moduły fotowoltaiczne - degradacja EVA

EVA (Ethylene-vinyl acetate) - to cienka przeźroczysta warstwa okrywająca ogniwa w module fotowoltaicznym, której zadaniem jest szczelne odizolowanie połączonych ogniw. Zasadniczo powinna być przeźroczysta i niewidoczna dla oczu. Gdy ją zobaczymy oznacza to, że mamy poważne kłopoty gdyż moduły, które kupiliśmy są słabej, jakości i doszło do korozji warstwy EVA. W przypadku zastosowania słabej, jakości warstwy EVA lub nienależytego jej położenia i kapsułkowania oraz przy złej budowie modułu dochodzi do degradacji warstwy EVA. 

Najczęstszym objawem jest zżółknienie a następnie zbrązowienie przestrzeni wokół ogniw po pierwszych kilku latach pracy instalacji.

moduł fotowoltaiczny degradacja EVA
Zżółknienie warstwy EVA zmniejsza światło przepuszczalność i wydajność modułu.

Warstwa EVA może także ulegać miejscowej degradacji. Pojawienie się bąbli to najprawdopodobniej oznaka rozszczelnienia warstwy EVA i przedostania się wody. Pojawiające się na module jasne plamy przekładają się na mniejszą wydajność.

moduł fotowoltaiczny degradacja EVA białe plamy
Jasne plany na module fotowoltaicznych to objaw miejscowego odklejenia się warstwy EVA od ogniwa

Dlatego nie zawsze warto oszczędzać kilka centów na wacie. Bardzo często wyższa cena w przypadku modułów PV jest wynikiem zastosowania lepszych komponentów i dokładniejszego procesu produkcji. Jak pokazują powyższe zdjęcia nie każdy moduł będzie wydajnie pracował 15 czy 25 lat.

5 komentarzy:

 1. Czy posiada Pan może dane dotyczące wieku najstarszych instalacji fotowoltaicznych , przeznaczonych do wytwarzania energii elektrycznej w takim znaczeniu jak obecnie działające instalacje PV ?
  Podejrzewam, że system wsparcia dla PV działa w Europie od ok. 10 lat. Byłoby interesujące poznać parametry paneli , inwerterów i osprzętu kablowego ( upływności), jakie obecnie można zaobserwować.
  Pozdrawiam.
  Janusz Tołkanowicz

  OdpowiedzUsuń
 2. Szanowny Panie
  Czy może Pan napisać jak rozpoznać wyższą jakość użytych materiałów przy kupowaniu baterii fotowoltaicznych?
  Często się nad tą kwestią zastanawiam gdy mam do wyboru produkt droższy i tańszy. Cena wcale nie musi oznaczać jakości.
  Jak to się ma w przypadku baterii fotowoltaicznych? Jak rozpoznać lepszą jakość? Czy jest to związane z marka? Firma która wytwarza lepszej jakości sprzęt?

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda jest taka że najniższą ceną jaką można obecnie dostać moduły PV nie da się zrobić nic wysokiej jakości z drugiej strony wysoka cena nie zawsze oznacza najwyższej jakości. Wiele o jakości modułu można powiedzieć analizując jego parametry oraz wykonanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ marek
  To trochę jak z samochodami. Jak się szuka okazji to można się naciąć jak się niema odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z drugiej strony kupując produkty uznanych marek które szanse na kupienie bubla są małe. Zdecydowana większość modułów słabej jakości to produkty w cenach poniżej średniej.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się