Szukaj na tym blogu

niedziela, 16 czerwca 2013

Powierzchnia dachu potrzebna pod instalację fotowoltaiczną

Instalacje fotowoltaiczne bardzo często pokrywają całą dostępną powierzchnię dachu. Z tego względu każdy z potencjalnych inwestorów zawsze zadaje sobie pytanie, jakiej mocy instalacja zmieści się na danym dachu. W przypadku dachów skośnych gdzie moduły będą montowane w płaszczyźnie dachu powierzchnia generatora fotowoltaicznego będzie zależeć od jego sprawności. Koniecznie należy uwzględnić przestrzenie montażowe między modułami.

Przykład:

  • Moc generatora fotowoltaicznego - 10 kW
  • Wymiary modułu wraz z przestrzeniami montażowymi - 1,67x1,01m
  • Moc modułu - 250 W

Powierzchnia = (1,67x1,01/250)*10000 = 67,5 m2

Można przyjąć, że korzystając ze standardowych modułów o sprawności ok 15% do bodowy generatora fotowoltaicznego o mocy 10 kW (10 000 W) będziemy potrzebować powierzchni ok. 70m2.


dom z modułami fotowoltaicznymi
Dom z instalacją fotowoltaiczną gdzie moduły bardzo szczelnie wypełniają powierzchnię dachu


Zazwyczaj nie uda nam się szczelnie wypełnić powierzchni dachu modułami fotowoltaicznymi nawet, jeżeli jest to prosty dach dwuspadowy bez okien dachowych czy jaskółek. Z tego względu dach musi mieć większą powierzchnię od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niż potrzebna powierzchnia pod montaż generatora PV.


Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku dachu płaskiego. W tym przypadku powierzchnia generatora PV będzie nie tylko zależeć od sprawności modułów, ale także od kąta ich pochylenia oraz szerokości geograficznej gdzie będzie znajdowała się instalacja. Między rzędami muszą być zachowane odpowiednie odstępy, aby nie dochodziło do zacienień. Jak obliczyć odległość między rzędami opisywałem w osobnym artykule.


Przykład:

  • Moc generatora fotowoltaicznego - 10 kW
  • Wymiary modułu wraz z przestrzeniami montażowymi - 1,67x1,01m
  • Moc modułu - 250 W 
  • Kąt pochylenie modułów fotowoltaicznych 30 stopni
  • Szerokość geograficzna - 51 stopni
  • Odległość od początku pierwszego rzędu do początku kolejnego przy założeniu montażu modułów poziomo po jednym module w rzędzie - 2,689 m

Dla tak przyjętych założeń generator fotowoltaiczny o mocy 10 kW będzie zajmował ok. 180 m2 oczywiście podobnie jak w przypadku dachu skośnego powierzchnia dachu musi być większa od wyliczonej z uwagi na konieczność odsunięcia się od krawędzi. 

Instalacja fotowoltaiczna na dachu
Instalacja fotowoltaiczna na dachu zbyt bliskie posadowienie rzędów modułów powodowało by zacienienie w okresie zimowym

8 komentarzy:

  1. "mocy 1 kW (10000W)"
    Trzeba albo dodać zero przed nawiasem, albo skasować jedno w nawiasach ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Racja to jest wyliczenie dla 10 kW :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chińczycy już są za mocni by od tak ich produkty blokować. Zamiast cła organy UE powinny raczej się skupić na regulacjach by to co do nas trafi było dobrym produktem a nie kiepską 'chińszczyzną'.

    OdpowiedzUsuń
  4. W nawiązaniu do powyższego postu mam jedno pytanie. Jak wygląda sytuacja mocy generatora fotowoltaicznego jeśli zakładamy że wynosi ona 10 kW (moc czynna). Podczas gdy moc pojedyńczego modułu podawana jest w Watt peak i wynosi w naszym przypadku 250 Wp. Stąd rodzi mi się teraz pytanie czy ubiegając się o wydanie warunków przyłączenia do sieci el.en dla mikroźródła z generatorem fotowoltaicznym o mocy czynnej 10kW powinieniem zwiększyć ilość modułów
    tak jak we WNIOSKU jest napisane by była to moc czynna. Pytam się ponieważ we WNIOSKACH o przyłączenie do sieci el.en. mikroźródła operuje się tylko pojęciem mocy czynnej (ENERGA-OPERATOR).

    Podsumowywując. Czy chcąc przyłączyć generator PV o mocy 10 kW powinienem dobrać 40 modułów o mocy 250 Wp. Czy może np. z uwagi na całkowitą sprawność generatora PV mogę zwiększyć ilość modułów ze względu na fakt, że zakład energetyczny operuje pojęciem mocy czynnej. Oczywiście tym samym zwiększa się ilość modułów.

    Bardzo dziękuje za odpowiedź.
    Jarek.

    OdpowiedzUsuń
  5. Przy okazji wykorzystywania połaci dachu jako powierzchnię fotowoltaiki, warto zastanowić się nad pochyleni połaci. W przeciętnych polskich warunkach geograficznych, optymalne (bez innych ograniczeń)nachylenie połaci do poziomu dla maksymalnej produkcji energii jest w przedziale 31-34 st. Takie pochylenie połaci niezbyt sprzyja samoodśnieżaniu. Biorąc jednak pod uwagę wymóg odśnieżania, owo pochylenie wyniesie ponad 50 st, dając jednak w okresie deficytu solarnej energii promienistej istotny wzrost produkcji. Dla budynku autonomicznego energetycznie dodaje się zwykle generatory wiatrowe, często bezgłośne o pionowej osi (typ Savoniusa), które w okresach przejściowych jesień-wiosna znacznie poprawiają uzysk energii wolno dostępnej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Gdzie można kupić pana książkę od Instalacje fotowoltaiczne , chciałabym zakupić dla syna bo To temat interesuje , bardzo dziękuję za odpowiedź, ewal40@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Panie Bogdanie, czy są jakieś przepisy mówiące o minimalnych odległościach paneli od krawędzi dachu płaskiego (ba za taki można chyba uważać dach o pochyleniu 3 stopni)?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się