Szukaj na tym blogu

środa, 9 października 2013

Udział w rynku poszczególnych technologii modułów fotowoltaicznych

Dominującą technologią modułów fotowoltaicznych montowanych na instalacjach PV niezmiennie od lat jest krzem krystaliczny zarówno mono jak i poli. Moduły oparte na ogniwach tego typu mają ok. 81% udział w rynku instalacji PV którego wielkość w 2012 roku wyniosła 31.1 GW. Oparte na krzemie krystalicznym wysokosprawne moduły PV, jak HIT czy all back contact mają ok 3% udział w rynku i ich montaż zazwyczaj ogranicza się do mikro i małych instalacji, zwłaszcza na dachach budynków. Z kolei moduły cienkowarstwowe, do których zaliczyć należy CIGS/CIS, CdTe, a-Si/mc-Si mają łącznie ok. 15% udziału. 


Udział poszczególnych technologii w rynku produkcji modułów PV
Udział poszczególnych technologii w rynku produkcji modułów PV

Jeszcze kilka lat temu wraz z upowszechnieniem się technologii cienkowarstwowych wróżono im dynamiczny rozwój i szybki wzrost udziału w rynku. Rozwój ten został w części zahamowany z uwagi na dynamiczny spadek cen modułów opartych na krzemie krystalicznym. Do spadku cen klasycznych modułów PV przyczynił się w dużej mierze wzrost mocy produkcyjnych modułów mono i polikrystalicznych, zwłaszcza w Chinach. Duża podaż relatywnie tanich modułów z krzemu krystalicznego ograniczyła ekonomiczne podstawy rozwoju technologii cienkowarstwowych, a co za tym idzie wzrost ich udziału w rynku - a szkoda. Bardzo często moduły cienkowarstwowe postrzegane są jako nowość i wielu inwestorów podchodzi do nich z dużą nieufnością. Wiele konstrukcji modułów cienkowarstwowych zwłaszcza opartych o technologię CIGS charakteryzuje się lepszym stosunkiem ceny do wydajności oraz ładniejszym dizajnem. Ciekawą alternatywą są także moduły organiczne jednak jest to technologia na którą w masowej produkcji przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mimo dynamicznego rozwoju i licznych badań nie przewiduje się do 2020 roku istotnego wzrostu udziału tej technologii w rynku.

1 komentarz:

  1. A ciekawe jak to teraz wygląda, bo słyszałem, że fotowoltaika idzie do lamusa.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się