Szukaj na tym blogu

niedziela, 13 czerwca 2021

Czy to koniec rozwoju rynku prosumenckiego w Polsce?

Projekt nowelizacji ustawy prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii wywołał szeroką dyskusję na temat przyszłości rozwoju rynku prosumenckiego w Polsce. I wywołał go dlatego że proponuje znaczące pogorszenie zasad rozliczania energii z mikroinstalacji od 1 stycznia 2022.

Co zmieni się dla prosumentów ?

Obecnie posiadacze instalacji PV do 10 kW mogą rozliczać energię wyprodukowaną w opuście 1:08 razem z kosztem dystrybucji. Zakładając że koszt energii z dystrybucją to 65 gr. rozliczając ją w opuście otrzymamy 52 gr. korzyści finansowej przy założeniu że całość energii zostałaby wprowadzona do sieci. Przy założeniu ok. 20% konsumpcji własnej faktyczna średnia wartość energii wyprodukowanej przez mikroinstalację pv rośnie do ok 55 gr.

Po zmianach energia nie będzie bilansowana a część energii nie skonsumowana na bieżąco będzie mogła zostać sprzedana po średniej cenie z poprzedniego kwartału tzw cenie prezesa URE, która aktualne wynosi 25,6 gr. z przy obecnie średniej cenie sprzedaży energii dla gospodarstw domowych na poziomie ok.39 gr. brutto (bez dystrybucji). Ta duża dysproporcja wynika z faktu że podatku VAT 23 % na energii sprzedawanej po drugie do ceny sprzedaży spółka obrotu musi doliczyć szereg kosztów np. koszty umorzenia świadectw pochodzenia tzw potocznie kolory. Zakładając 20% bieżącą auto konsumpcję w nowym systemie średnia wartość energii wyprodukowanej przez mikroinstalację pv będzie oscylować wokół 34 gr. Im wyższa bieżąca autokonsumpcja tym wartość oszczędności będzie szybko rosnąć. Niemniej jednak statystycznie proponowane dla nowych prosumentów zmiany są mniej korzystne niż obecne zasady.

W myśl nowego systemu sprzedaż energii będzie znacznie mniej opłacalna ale nowe regulację wprowadzają także na rynek energii tajemniczego Agregatora, który będzie mógł obracać energią wyprodukowaną przez prosumenta oferując mu lepsze rozwiązania. O ile lepsze? Nie wiadomo gdyż jest to nowa funkcja, do której nie ma przepisów wykonawczych i być nie może bo nie ma samej ustawy.

Z jakich powodów proponowane zmiany są złe dla branży i prosumentów ?

W pierwszej kolejności problemem jest czas. Patrząc na kalendarz można się spodziewać że ustawa zostanie uchwalona w IV kwartale co oznacza że większość firm na rynku nie będzie w stanie na 1 stycznia 2022r. rozpocząć współpracy z agregatami. Istnieje duże ryzyko że na początku roku nie będzie także samych agregatorów. W efekcie nowi prosumenci będą posiadać ofertę finansowo znacznie gorszą niż aktualnie. To powoduje że już po samej publikacji projektu ustawy zainteresowanie montażem instalacji PV wzrosło niesamowicie gdyż wielu właścicieli domów będzie chciało zdążyć przed wejściem nowych przepisów. Nie jest do dobra sytuacja zarówno dla samych prosumentów gdyż oznacza wzrost cen instalacji, spadek jakości montażu ale także dla branży gdyż popyt, który normalnie byłby rozłożony na 1 rok będzie skumulowany w 5 miesięcy. Kolejnym problemem jest zagrożenie oligopolizacją sektora mikroinstalacji. Wynika to z faktu że w nowych realiach znacznie korzystniejszą ofertę będą mogły zaoferować firmy posiadające spółkę obrotu. W konsekwencji dojdzie do silnej koncentracji na rynku i znaczącemu podniesieniu bariery wejścia dla nowych podmiotów. Warto tu także podnieść argumenty sprawiedliwości w dystrybucji środków przeznaczonych na rozwój OZE w Polsce. W myśl nowych przepisów prosument ma działać w pełni rynkowo jednocześnie w rachunkach za energię będzie ponosił koszty opłaty OZE z której wspieracie są duże elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe, czy biogazowe. Więcej argumentacji znajduje się w stanowisku Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Nie rozwiązuje problemów !

Jednym z głównych oponentów systemu opustów są spółki obrotu będące sprzedawcami zobowiązanymi rozliczające prosumentów co przyczynia się do powstawania ujemnego salda tym rozliczeniu. Wraz ze wzrostem liczby mikroinstalacji koszty dla spółek obrotu rosną. Niemniej jednak jedynym dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wprowadzenie prawa do pokrycia ujemnego salda np. z opłaty OZE powołanej w końcu do wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Kolejnymi oponentami są spółki dystrybucyjne, które twierdzą że sieć nie jest w stanie przyjąć takiej ilości mocy z mikroinstalacji PV. Mimo iż prawdą jest że w wielu miejscach sieci nN napięcia jest problem z przyjęciem mocy z PV także prawdą jest że w jeszcze większej liczbie miejsc ciągle sporo można przyłączyć. W tym zakresie projekt w ogóle nie proponuje rozwiązań mogących ograniczać przyłączoną moc w miejscach sieci gdzie występuje duże nasycenie fotowoltaiką powodujące problemy. Nie proponuje także zachęt do montażu magazynów energii szczególnie w miejscach gdzie stają się one faktycznie niezbędne. Warto podkreślić że powszechność instalacji fotowoltaicznych uwidoczniła wiele problemów przestarzałej polskiej sieci dystrybucyjnej, które nie znikną od ograniczenia fotowoltaiki. W 21 wieku coraz więcej naszej aktywności wymaga energii elektrycznej. Chcąc rozwijać ekologiczne ogrzewania za pomocą pomp ciepła czy transport za pomocą samochodów elektrycznych sieć dystrybucyjna musi być modernizowana niezależnie od rozwoju fotowoltaiki.

Warto dodać że obecnie projekt nowelizacji prawa jest w konsultacjach społecznych w których każdy może wziąć udział wysyłając swoje uwagi na zpue@klimat.gov.pl oraz departament.prawny@klimat.gov.pl.

33 komentarze:

 1. Ciekawie napisane. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzieliście już ofertę od firmy https://magazynyenergii.pl/o-firmie/ to oni mają w ofercie magazyny energii. Oni oferują takie sprzęty od producenta Risen Energy. Zobaczcie koniecznie zwłaszcza jeśli macie instalacje fotowoltaiczne w swoim domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stara Technologia niskonapięciowa u nich, ma ze 18lat ten battery stack. Sorry ale nie ma na co patrzeć.

   Usuń
 3. Uważam, że to nie jest koniec. Zbyt dużo kasy jest ukryte w tej branży. Za dużo można na tym zarobić, żeby teraz to umarło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Artykuł bardzo dobry ! zresztą jak zawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten rynek niestety został dobity przez ostatnie ustawy. Coś absolutnie potwornego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zajmowanie nawet negatywnego stanowiska kojarzy mi się z najnowszą historią: ...Putin zajął Krym, a UE zajęła stanowisko... W sprawie nowych zasad należy ostro zaprotestować, a niestety branża działała tak, że firmy OZE wydzwaniały do ludzi i namawiali instalacji PV jako do wielkiej i niepowtarzalnej okazji... - sam zablokowałem 30 takich nr na smartfonie. Ta zachłanność się zemści, bo zamiast pilnować interesów branży - korzystano z ostatniej szansy - no to teraz Panowie się już zwijajcie, bo jeżeli po 1 kwietnia ktoś będzie chciał instalować PV to chyba w ramach żartu :-) - piszę to z sarkazmem i żalem, bo chęć szybkiego zysku przesłoniła dłuższą czasową perspektywę rozwoju PV w Polsce !


  Mariusz Sarniak
  stary prosument- do końca umowy 11 lat:-)

  OdpowiedzUsuń
 7. To co pis zrobił z rynkiem prosumenckim to jest zbrodnia energetyczna. Takiego chaosu nie było jeszcze chyba nigdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To covrobi PiS jest konieczne jest "urealnienie" systemu rozliczeń z prosumentami gdyz OPUSTY 0.8 i 0.7 i dalszy rozwoj mocy FV na tych zasadach doprowadzilby do upadku firm energetycznych. Sieć to nie jest "magazyn energii" i za naszego życia się nnim nie stanie. Taka jest fizyka i ekonomika.

   Usuń
 8. Niestety, we mnie to uderzy dosyć mocno. Rynek prosumencki w Polsce musi być jednak ukształtowany i ustabilizowany.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno na tym blogu będę spędzał dużo czasu. Ten blog jest bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki za tekst! Dobra robota :-) Słyszeliście o MIST? Oferują najwyższą jakość usług w swojej dziedzinie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety wygląda na to, że to zdecydowany koniec. Bardzo prawdopodobne, że będzie jeszcze ciężej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zainteresował mnie ten blog


  OdpowiedzUsuń
 13. When you choose Advosy Energy you will receive premier customer service, the most efficient solar equipment on the market, and the best 25 year comprehensive warranty in Arizona, New Mexico and Nevada.

  Solar Energy Team

  Our Mission at Advosy Energy is to make solar a simple process for homeowners and businesses alike. When you take the first step and meet with one of our solar professionals, you will be impressed at their knowledge and ability to explain our hassle free process of saving you money with the power of the sun.  Address: 4411 S 40th St Suite D-5, Phoenix, AZ 85040

  Phone: 602-584-8294

  business email: info@advosyenergy.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy artykuł, zostanę na dłużej na pewno!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Na pewno codziennie na ten blog wchodzi dużo osób. Po prostu warto.

  OdpowiedzUsuń
 16. Instalując panele słoneczne warto również zinwestować w wymianę lub montaż nowego zestawu anten do odbioru telewizji naziemej i satelitarnej.

  Podstawowym parametrem anteny satelitarnej jest jej rozmiar, do prawidłowego odbioru kanałów telewizyjnych przez cały rok zalecana jest antena o wielkości 80 cm a w przypadku instalacji w budynkach wielorodzinnych 100-120 cm. Sam proces ustawienia i montażu anteny satelitarnej powinien wykonać serwis techniczny Canal+ rekomendowany przez salon firmowy operatora.

  Kolejnym krokiem jet wybór kabla koncentrycznego, powinien to być czarny kabel odporny na promieniowanie słoneczne i wodę tak aby nie uległ zniszczeniu w ciągu kilku lat.

  Na koniec pozostaje nam wybór pakietu programów satelitarnych, mamy do wyboru tanie pakiety zawierajace podstawowe kanały tematyczne oraz rozbudowaną ofertę z kanałami premium takimi jak HBO, Canal+, Cinemax czy Polsat Sport Premium.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny wpis, można znaleźć tutaj masę rzetelnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja trafiłam dzisiaj na fotowoltaika pomorskie i zastanawiam się nad skorzystaniem z tej oferty. rachunki za prąd mamy kosmiczne. jestem przerażona i szukam sposobu na oszczedzanie. Fotowoltaika wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Według mnie fotowoltaika to przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeśli interesują was warsztaty rozwojowe to tutaj https://www.impactinternational.com/polska/service/zmiany-w-organizacjach znajdziecie bardzo ciekawą ofertę. Ja jestem zdania, że tego typu warsztaty i wieloetapowe programy mogą bardzo wspomóc rozwój firmy.

  OdpowiedzUsuń
 21. To, co zrobił rząd. Zabiło całkowicie opłacalność i sensowność inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 22. Niestety, nieodpowiedzialne rządy bezprawie doprowadziły do naprawdę poważnego zachwiania odpowiedzialności za ten sektor.

  OdpowiedzUsuń
 23. Myślę że to wszystko się jeszcze rozkręca i dopiero będzie bum na fotowoltaikę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja posiadam panele i u mnie się świetnie sprawdzają, mam nadzieje że na każdym blogu będą instalować fotowoltaikę.

  OdpowiedzUsuń
 25. Teraz będą większe instalacje dla firm szły i umowy PPA https://umowappa.pl/

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się