Szukaj na tym blogu

czwartek, 9 września 2010

Dobór naczynia wzbiorczego



Dobór naczynia wzbiorczego to ważny element projektowania instalacji którzy chroni przed nieprzyjemnymi skutkami przegrzewania instalacji. Jak można przeczytać na forach jest to dość powszechny problem. 


Czytając poszczególne wpisy można się załamać.

Po pierwsze użytkownicy mający problem z ciepłem z kolektorów zostali naciągnięci na zbyt duże instalacje niedostosowane do ich potrzeb.

Po drugie instalacje te zostały źle zaprojektowane lub wykonane gdyż nie jest normalną sytuacją, że w momencie braku odbioru ciepła czynnik grzewczy uchodzi przez zawór bezpieczeństwa.

Co jest najgorsze użytkownicy Ci nie lamentują na instalatora, który źle zamontował im instalację ani na sprzedawcę, który źle dobrał poszczególne elementy. Nie są świadomi że zostali oszukani. Sami szukają niedorzecznych rozwiązań jak instalacja chłodnicy czy ogrzewanie pomieszczeń niewymagających grzania byle pozbyć się nadmiaru ciepła. Trzeba dodać, że taki sposób pozbywania się nadmiaru ciepła wiąże się ze stratą energii gdyż pompa obiegowa zużywa energię elektryczną.

Problemy ze stagnacją kolektorów, czyli sytuacją, w której nie mamy możliwości użytecznego odbioru ciepła, produkowanego przez kolektory wynikają ze złego doboru naczynia wzbiorczego. W prawidłowo zaprojektowanej instalacji dobór naczynia wzbiorczego powinien przewidywać sytuację, w której ciecz w kolektorze zacznie wrzeć i solary wypełni para. Niestety polscy instalatorzy nadal nie rozumieją, że instalacje kolektorów to nie kocioł, CO i nie wystarczy uwzględnić tylko rozszerzalności cieplnej cieczy. Stąd większość problemów!

Dobór naczynia wzbiorczego zgodnie ze sztuką: 

Przyjrzyjmy się jak norma każe dobierać naczynie wzbiorcze do instalacji słonecznej.



Gdzie
Vn minimalna pojemność naczynia
Vk – pojemność kolektorów
Vi – pojemność instalacji
n = współczynnik zmiany objętości cieczy grzewczej = 7,3% przy DT = 120C
Vr – rezerwa naczynia wzbiorczego = 0.005 Vi nie niej niż 3 l
Psv = ciśnienie zadziałania zaworu bezpieczeństwa
Pst – ciśnienie statycznie instalacji
Pd – ciśnienie pary przy 120C = 0.7 bar

Ze wzoru wyraźnie widać, że naczynie musi być w stanie przejąć (110% cieczy z kolektorów + normalną ciecz powstałą w wyniku rozszerzania) * współczynnik ciśnieniowy dodatkowo powiększający naczynie.

Dobierając pojemność naczynie w oparciu o powyższy wzór(czyli zgodnie z normą! ) w dobrze wykonanej instalacji nie może nastąpić sytuacja, w której pod wpływem braku odbioru ciepła ciecz solarna ucieka przez zawór bezpieczeństwa!

Niestety świadomość społeczna w polsce na temat instalacji słonecznych jest niska podobnie jak kwalifikacje osób dobierających i instalujących kolektory. Instalacje są źle wykonane a użytkownikom wmawia się, że to po prostu tak ma być.

4 komentarze:

  1. Temat ciekawy.

    Mam konkretne (hipotetyczne) pytanie: mając domek z kolektorami słonecznymi wyjeżdżam latem na tygodniowe wakacje. Przez kilka godzin dziennie przez kilka kolejnych dni wrze czynnik, naczynie wzbiorcze ma odpowiednią pojemność, więc nie ucieka ciecz ale pary tej cieczy.

    Czy wpłynie to na pracę instalacji? Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy po takim 'parowaniu' należy coś uzupełnić/wymienić w instalacji kolektorów?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zakładając że wyjeżdżasz na długo to zalecałbym kolektory zakryć. Choć powinny być one odporne na wysokie temperatury to jednak takie przegrzewanie nie wypływa dobrze na starzenie.

    Samo wrzenie czynnika w niczym nie przeszkadza to co odparuje wieczorem się wykropli. Naturalną rzeczą jest utrata ciśnienia wstępnego ustawionego podczas montażu instalacji które powinno być raz do roku sprawdzane

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie Bogdanie czy mógłby Pan podać numer normy, która nakazuje dobierać naczynie wzbiorcze do instalacji solarnejwg wzoru który Pan zamieścił? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć.
    Pozdrawiam,
    Radek

    OdpowiedzUsuń
  4. o ile dobrze pamiętam
    Norma
    PN-EN 12828
    EN 12977-1

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się