Szukaj na tym blogu

czwartek, 11 sierpnia 2011

Drewno opałowe

Wykorzystanie drewna do ogrzewania wiąże się z wieloma uciążliwościami i niskim komfortem jednak paliwo to wraca do łask zwłaszcza z uwagi na niską cenę energii oraz pozytywny efekt ekologiczny w stosunku do węgla. Często w nowo budowanych domach drewno wykorzystywane jest, jako dodatkowe źródło ciepła pozyskiwane np. w kominku z płaszczem wodnym. Rozwiązanie takie jest uzasadnione cenowo gdyż energia pozyskana z drewna jest znacznie niższa niż z gazu a nawet z pompy ciepła (w pewnych warunkach). Dodatkowo kominek to także element poprawiający estetykę wnętrza budynku. Należy jednak pamiętać, że drewno opałowe charakteryzuje się zmiennymi parametrami fizykochemicznymi zależnymi od gatunku drzewa oraz jego wilgotności.

Gatunek drewna

Drewno - wartość opałowa

kWh/mp

kWh/kg

grab

2200

4,2

buk czerwony

2100

4,2

dąb

2100

4,2

jesion

2100

4,2

robinia

2100

4,1

brzoza

1900

4,3

wiąz

1900

4,1

klon

1900

4,1

olcha

1500

4,1

wierzba

1400

4,1

topola

1400

4,2

drzewa liściaste średnio

2100

4,2

daglezja

1700

4,4

sosna

1700

4,4

modrzew

1700

4,4

świerk

1600

4,4

jodła

1500

4,4

drzewa iglaste średnio

1600

4,4

drewno opałowe średnio

1800

4,3


Tabela 1 Wartości opałowe wysuszonej na powietrzu grubizny w kWh/mp przy wilgotności 15 do 18% masy suchej źródło: ans – Peter Ebert "Palenie drewnem we wszystkich rodzajach pieców" Studio Astropsychologii 2003, Białystok, Wydanie I

W zależności od gatunku drzewa drewno opałowe charakteryzuje się różną wartością opałową w przeliczeniu na metr przestrzenny. Różnice te wynikają głównie z różnej gęstości poszczególnych gatunków drzew. Istotny wpływ na ilość pozyskanego ciepła z drzewa ma jego wilgotność. Pod względem zawilgocenia drewno dzieli się na suche do 15% wilgoci półsuche 16-30% wilgotne 31% i więcej.

Rysunek 1 Zmiana wartości opałowej drewna w zależności od zawartości wilgoci.

Zobrazowana na rysunku 1 zależność wartości opałowej od zawartości wilgoci w drzewie pokazuje, że mokre drewno posiada znacznie niższą kaloryczność od drewna suchego. Wykorzystanie drewna, jako źródła energii wymaga jego odpowiedniego wysuszenia. Przy składowaniu drewna na powietrzu ulega ono samoczynnemu wysuszeniu. Uzyskanie poziomu wilgotności rzędu 15% wymaga minimum 1,5 – 2 lat sezonowania. Z tego względu wykorzystanie drewna, jako paliwa wiąże się z koniecznością zorganizowania odpowiednio przygotowanego składu drewna przy budynku, które będzie chronić drewno przed opadami atmosferycznymi. Spalenie drewna mokrego lub świeżego to z jednej strony strata często połowy potencjalnie zawartej w nim energii. Z drugiej spalanie mokrego drewna wiąże się ze znacznie wyższą emisją CO, WWA, TOC.


5 komentarzy:

  1. Największa wada to jednak ilość pracy która trzeba włożyć w przygotowanie drewna (cięcie, rąbanie, układanie). Ja już mam tego dość i przechodzę na brykiet. Co prawda w moim kominku z płaszczem wodnym nie będzie wyglądać tak ładnie ale jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie.

    -Bubel

    OdpowiedzUsuń
  2. Super zestawienie. Bardzo pomocne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Musze przyznać ,że z tego logu można się dowiedzieć bardzo dużo ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeżeli zastanawiacie sie nad zakupem podłogi drewnianej, to osobiście mogę Wam polecić sklep internetowy - https://venifloor.com . Sam skorzystałem z ich oferty i uważam, że mają bardzo dobre ceny oraz ogromny wybór najróżniejszych wzorów.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się