Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 19 września 2011

Pompa ciepła - ekonomika

Prowadząc warsztaty z energetyki odnawialnej często dostaje pytanie. Czy Pompa ciepła się opłaci? Na wstępie należy zaznaczyć, że pytanie to jest źle sformułowane. Pomp ciepła podobnie jak i innych urządzeń grzewczych nie można rozpatrywać w kontekście opłacalności gdyż każde urządzenie grzewcze zawsze generuje koszty. Tendencja w marketingu do upraszczania wszystkiego sprawia, że często pojawiają się opracowania mówiące o „okresie zwrotu” pompy ciepła czy niskich kosztach pracy pomijając nakłady inwestycyjne. W mojej ocenie, jeżeli rozważamy zakup pompy ciepła lub innego urządzenia grzewczego powinniśmy zawsze rozpatrywać je w kontekście generowanych przez nie kosztów (inwestycyjnych i eksploatacyjnych) w założonym okresie użytkowania.

Porównanie ekonomiki wykorzystania pompy ciepła oraz ogrzewania gazowego.

Założenia do analizy

- Rozpatrywany okres analizy kosztów użytkowania 20 lat,
- Analiza nie uwzględnia kosztów serwisu (założono, że koszty serwisu kotłowni gazowej i pompy ciepła będą zbliżone),
- Koszty instalacji zdyskontowano 5% stopą dyskonta, aby odnieść zmianę wartości pieniądza w czasie (dlaczego należy zdyskontować koszty instalacji pisałem tu),
- Założono średni roczny wzrost cen gazu i energii elektrycznej na poziomie 8%
- Koszty ogrzewania są rozpatrywane dla budynków o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło od 4500 kWh do 16500 kWh,
- Założono, że koszt przyłącza gazowego nie będzie wyższy niż 4500 zł,
- W przypadku pompy ciepła założono 70% pracę w tańszej taryfie nocnej i magazynowanie energii,
- Z uwagi na konieczność akumulacji energii cieplnej założono sprawność akumulacji na poziomie 85%,
- Założono, że zarówno systemy ogrzewania oparte o pompę ciepła jak i gazowy będą wysoce efektywne przy stratach przesyłu na poziomie 5% i stratach regulacji 3%,

Dla tak przyjętych założeń koszty systemu grzewczego w okresie 20 lat wyglądają następująco

Zestawienie kosztów użytkowania dla kotłowni gazowej

Zestawienie kosztów użytkowania dla kotłowni z pompą ciepła powietrze - woda

Zestawienie kosztów użytkowania dla kotłowni z pompą ciepła solanka - woda (sondy pionowe)
Podsumowanie analizy




W zestawieniu kolorem zielonym zaznaczono najbardziej ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie w przyjętych warunkach analizy (każdy powinien je dostosować do własnych warunków inwestycyjnych)

W przypadku popularnego domu o powierzchni 150 m w każdym wariancie energetycznym pompa ciepła woda – woda (solanka – woda) o dolnym źródle w postaci sond pionowych generowała wyższe koszty niż ogrzewanie gazowe. Sytuacja ta wynikła z bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych związanych zarówno z zakupem samej pompy jak i wykonaniem dolnego źródła. Znacznie lepszą ekonomiką wykorzystania charakteryzuje się pompa ciepła powietrze – woda. W tym przypadku dla budynku zużywającego więcej niż 9000 kWh energii cieplnej rocznie (150m2 60 kWh/m2) kotłownia z pompą ciepła powietrze-woda generowała niższe sumaryczne koszty niż kotłownia gazowa. Ogrzewanie gazowe okazało się bezkonkurencyjne cenowo w przypadku budynków bardzo energooszczędnych. W tym przypadku niskie zużycie energii premiowało rozwiązania o niskich nakładach inwestycyjnych.

16 komentarzy:

  1. Cenne informacje można tutaj znaleźć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zobaczcie na stronę https://home7.pl/pompy-ciepla i poczytajcie na temat pomp ciepła. Macie informacji i porady. Sprawdźcie co zyskacie wybierając pompę ciepła. Fajny wpis. Sprawdźcie na stronę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wpis, właśnie zastanawiam się nad pompą i ten artykuł bardzo mi pomógł.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajna analiza, czekam na więcej takich artykułów blogowych.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wydaje mi się że w przypadku gdy ktoś posiada panele fotowoltaiczne to bardzo się opłaca.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżeli faktycznie rozważacie instalację pompy ciepła w swoim domu, to zgłoście się do: http://www.heliusenergia.pl/ To jedna z lepszych firm w pomorskim.

    OdpowiedzUsuń
  7. Posiadam w domku pompę ciepła spełnia swoje zadanie i nie mam co do niej żadnych zastrzeżeń.

    OdpowiedzUsuń
  8. Coraz więcej osób obecnie stawia na pompę ciepła i myślę, że jest to już dość znany fakt. Nie ukrywam, że dla mnie to również dobry wybór, jeśli mówimy o ekonomii i ekologii. Tutaj na blogu o pompach ciepła można się całkiem sporo dowiedzieć. Co do wyboru firmy i montażu pomp ciepła można sprawdzić, jakie usługi proponuje https://pomorskaenergiaeko.pl/pompy-ciepla-koszalin/ . Na ich stronie dostępna jest oferta, jak i jednocześnie możecie poznać dodatkowe informacje.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem są pompy ciepła: https://hap.pl/pl/menu/ogrzewanie/pompy-ciepla-243 . Sama mam u siebie w domu takie ogrzewanie i jestem z niego bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy artykuł. Warto żeby każdy przeczytał przed zamontowaniem pompy ciepła - nisco.pl

    OdpowiedzUsuń
  11. Jako instalator pomp mogę również polecić pompy ciepła od firmy Aiwa - zobaczcie sobie ich specyfikacje bo są naprawdę porządne!

    OdpowiedzUsuń
  12. Zanim zatęsknisz za kredytem, przeczytaj nasz artykuł. Oświecą cię kluczowe aspekty, pomagając świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę finansową dostosowaną do Twoich potrzeb http://www.cs-pobierz.pl/

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanej mi firmy HELIUS ENERGIA - https://najlepszewkuchni.pl , która wykonała dla mnie wszystkie prace związane z instalacją fotowoltaiczna oraz montażem pompy ciepła. Ktoś z Was również korzystał z ich usług?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się