Szukaj na tym blogu

niedziela, 7 sierpnia 2011

Jak wybrać system ogrzewania?

Kontynuując niedawny wpis na temat kosztów wytwarzania ciepła z poszczególnych źródeł energii chciałbym dziś przedstawić metodologię wyboru systemu ogrzewania dla budynku pod
kątem ekonomiki jego wykorzystania.

Każdy, kto zamierza budować dom zawsze staje przed tym wyborem. Jakie źródło ciepła wykorzystać jak je wybrać, aby koszty użytkowania domu były relatywnie niskie przy umiarkowanych kosztach inwestycyjnych. Gaz, pompa ciepła, węgiel a może pelet. Źródeł ciepła jest obecnie na rynku bardzo wiele i zdecydowanie nie można powiedzieć, że któreś z rozwiązań jest najlepsze. Wybór zależy od danych warunków inwestycyjnych. Na wstępie chciałbym zauważyć, że porównując poszczególne źródła ciepła w budynku nie możemy mówić o ich opłacalności i okresie zwrotu. System grzewczy to inwestycja, która ciągle będzie generować koszty. Przy wyborze źródła ciepła zawsze doradzam przyjąć odpowiednią metodologię, w której efekcie najlepszym wyborem będzie źródło ciepła generujące najniższe koszty w zakładanym okresie użytkowania.
Metodologia:
1- Wybrać okres użytkowania np. 20 lat ,
2 - Wybrać źródło ciepła i jego koszty zdyskontować w wybranym okresie użytkowania
Koszt kotłowni*(1+stopa_dyskonta)^okres_użytkowania
Często zapominamy o tym, że koszty instalacji to nie całe koszty, jakie realnie ponosimy. Jeżeli finansujemy budowę z kredytu do kosztu kotłowni należy doliczyć odsetki, jakie zapłacimy od kredytu. Jeżeli finansujemy inwestycję gotówką zainwestowane w kotłownię pieniądze nie będą dla nas już pracować. Jeżeli kosztów instalacji nie zdyskontujemy tak naprawdę sami siebie oszukujemy!

3 - Obliczyć koszty ogrzewania w pierwszym roku
Na podstawie projektu budynku przemnożyć roczne zużycie energii przez budynek razy jednostkowy koszt wytworzenia energii w danym źródle ciepła. Pamiętać o uwzględnieniu sprawności instalacji grzewczej!

4 – Założyć wzrost cen nośnika energii, jaki wykorzystujemy do ogrzewania. Ceny energii rosły i będą rosły tylko poprawne założenie wzrostu cen pozwoli prawidłowo ocenić, jakie ogrzewanie w perspektywie kilkunastu lat będzie bardziej ekonomicznie uzasadnione. Osobiście sugeruję założyć wzrost cen nośników energii od 5-12%,

5 - Zsumować koszty ogrzewania i zdyskontowane koszty instalacji,

6 – Wybrać system grzewczy generujący najniższe koszty..

Przykładowe wyniki obliczeń

kliknij aby powiększyć
Do poprania arkusz danymi

Obliczenia pokazują, że zasadność ekonomiczna stosowania danego źródła ciepła w dużej mierze zależy od zużycia energii przez budynek. Dodatkowo w wielu przypadkach energetycznych kilka rozwiązań charakteryzuje się zbliżonymi kosztami. W takim wypadku można dodatkowo kierować się komfortem oraz ekologią.

Uprzedzając komentarze celem tego wpisu jest przedstawienie metodologii a nie wyrokowanie, które rozwiązanie jest lepsze. Zachęcam każdego do wykonania podobnych obliczeń dla własnych warunków inwestycyjnych.


Prześlij komentarz