Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 sierpnia 2008

Próżniówki czy płaskie kolektory

Wielu kupujących kolektory słonecznie zadaje sobie pewnie to pytanie. Czy ekonomicznie uzasadnione jest inwestowanie w często dwukrotnioe droższe kolektory próżniowe?

Producenci próżniówek wkładają wiele wysiłku aby namówić klienta do zakupu droższego produktu i nie byłoby w tym nic złego jeżeli mówiliby całą prawdę bez pomijania pewnych faktów. Głównym argumentem mającym przemawiać za kolektorami próżniowymi jest jak podają producenci "wyższa nawet o 50% sprawność tego typu kolektorów w okresie zimowym" można by z tym polemizować ale niech będzie te 50% więcej w zimie. A co z okresem letnim? tu wielu producentów zapomina dodać że próżniówki z uwagi na niższą sprawność optyczną w lecie nie mają większej sprawności niż kolektory płaskie wszystko zależy oczywiście od instalacji ale generalnie w lecie możemy liczyć na podobne uzyski.

Do wielu konsumentów ta argumentacja dociera. Wydaje im się że znacznie lepsze osiągi w zimie przełożą się na znacznie lepsza sprawność instalacji i krótszy okres zwrotu mimo wyższej ceny kolektora i tu może być wielkie zaskoczenie. Wystarczy przeanalizować rozkład roczny nasłonecznienia
aby zauważyć że w miesiącach zimowych dociera od 1,5 - 3 % rocznej energii kiedy w miesiącach letnich jest to 13- 16%. Żeby była jasność nawet dwukrotnie lepsze pozyskiwanie energii w zimie przełoży się najwyżej na kilkuprocentowe wzrosty w bilansie rocznym w typowej domowej instalacji. Polecam też ten artykuł poświęcony podobnej tematyce czyli błędnemu opieraniu się w obliczeniach kolektorów na rocznych sumach energii.

Nie oznacza to że stosowanie kolektorów próżniowych jest zupełnie bezzasadne cenowo. Zwłaszcza że ich ceny spadają. Są pewne typy instalacji oraz lokalizacje gdzie będą spisywać się znacznie lepiej od kolektorów płaskich. Najprostszym przykładem jaki przychodzi mi na myśl jest np. schronisko górskie gdzie ze względu na niskie temperatury wymagana jest bardzo dobra izolacja termiczna kolektora także pozyskiwana energia cieplna znacznie bardziej będzie przydatna w zimie niż w lecie.

Zawsze przed zakupem lepiej dokonać obliczeń pozwoli to uniknąć przyszłych rozczarowań. Z uwagi że dokładne odliczenia są dosyć skomplikowane można użyć do ich celu dostępnych programów jak chociażby nasz kolektorek
Prześlij komentarz