Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 września 2008

Gran Canaria i odnawialne źródła energii

Ostatnie dwa tygodnie spędziłem na Gran Canari jednej z wysp archipelagu wysp kanaryjskich chociaż byłem tam w celach rekreacyjnych to jednak uderzyła mnie ilość instalacji z zakresu energetyki odnawialnej w typowo turystycznym miejscu dodatkowo będącym wielką strefą wolnocłową przez co tradycyjne nośniki energii są tam tanie?

Gran Canaria posiada bardzo specyficzne warunki klimatyczne południe wyspy skąpane jest w słońcu panuje tam pustynny i półpustynny klimat a deszcz pada średnio raz w roku. Natomiast północ wyspy dostaje znacznie więcej opadów również temperatura jest tam niższa. Około zwrotnikowe położenie sprawia że Gran Canaria znajduje się w strefie pasatowych wiatrów co powoduje że odsłonięte części wyspy posiadają wybitnie dobre warunki do pozyskiwania odnawialnej energii z wiatru – na własnej skórze sprawdziłem że wiatr jest tam naprawdę mocny.
Najsilniej wieje od portu lotniczego do miejscowości Plea de Arinaga a najwięcej farm wiatrowych znajduje się w okolicach miejscowości Vencidario. Jadąc z portu lotniczego do turystycznych miejscowości na południu można podziwiać setki turbin wiatrowych zebranych w kilkunastu farmach wiatrowych na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Zaskoczenie następuje po dotarciu na miejsce gdyż południe wyspy jest praktycznie zupełnie osłonięte od wiatru. Z plaży Maspalomas można obserwować oddalone o kilkanaście kilometrów pracujące turbiny mimo że na plaży wiatr nie jest nawet w stanie poruszać liśćmi palm.

Drugim zaskoczeniem jest powszechnie wykorzystywanie na Gran Canarii kolektorów słonecznych. Usiane są nimi zarówno hotele jak i prywatne domy. Widać przemysł turystyczny zauważył że darmowa energia jest tą najtańszą. Co jest ciekawe to duże kąty pod jakimi są ustawiane kolektory 45 i więcej stopni. Wygląda na to że instalacje optymalizuje się tam do okresu zimowego gdyż w klimacie zwrotnikowym nawet w zimie można mieć pełne pokrycie solarne.

Udało mi się również dostrzec kilka dachów z ogniwami PV


nic tylko dodać Bierzmy przykład z Gran Canari
Prześlij komentarz