Szukaj na tym blogu

sobota, 9 sierpnia 2008

Imperium SŁOŃCA - desertec

Słońce, energia słoneczna jest największym źródłem energii odnawialnej niemniej najsłabiej wykorzystywanym. Na świecie znajdują się olbrzymie obszary głównie pustynne które można by wykorzystać do produkcji czystej i taniej energii. Pustynie zajmują ok 1/5 lądów ziemi a wykorzystanie 0.2% ich obszaru do produkcji energii elektrycznej przy założeniu efektywności konwersji na poziomie 20% pozwoliłoby w pełni na pokrycie globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Niby takie proste a zarazem takie trudne. W europie może poza Hiszpanią nie mamy dogodnych obszarów dlatego oczy UE skierowały się na Afrykę północną i bliski wschód gdzie zalanych żarem pustyń nie brakuje. Powstał też program o nazwie Desertec który zakłada import solarnej energii z Afryki i bliskiego wschodu do europy.


Projekt zakłada wybudowanie ok 1000 słonecznych elektrowni z których 2/3 energii zużywano by lokalnie do odsalania wody a 1/3 popłynęłaby do europy za pomocą 20 specjalnie wybudowanych linii wysokiego napięcia o mocy 5MW. W dłuższej perspektywie projekt zapewniałby 1/5 energii elektrycznej dla europy przy poziomie cenowym 4-5eurocentów/kWh(początkowo ponad 25) jedyny problem to znalezienie sponsora który wyłoży ok 300mld euro na realizację projektu.

Osobiście widzę tu jeszcze jeden problem jakim jest uzależnianie dostaw tak ważnego "surowca" jakim jest energia elektryczna od państw niestabilnych politycznie? Pytanie czy czysta i tania energia jest warta tego ryzyka?
Prześlij komentarz