Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 grudnia 2012

quasi monokrystaliczne panele fotowoltaiczne.

Coraz większa liczba producentów wprowadza na rynek panele fotowoltaiczne zbudowane z ogniw quasi monokrystalicznych. Nowe ogniwa są hybrydą między znanymi od lat technologiami ogniw monokrystalicznych oraz polikrystalicznych. Z bliska ogniwo quasi monokrystaliczne w centralnej części zbudowane jest z monokryształu z kolei na bokach pojawiają się struktura polikrystaliczna.

Panel fotowoltaiczny quasi monokrystaliczny

Technologia produkcji quasi-mono kryształów posiada kilka ważnych zalet zwłaszcza z punktu widzenia producentów ogniw. Pozwala produkować ogniwa o parametrach wydajności zbliżonych do monokrystalicznych technologią podobną do produkcji krzemu polikrystalicznego, która jest znacznie tańsza i mniej energochłonna. Główną zaletą technologii quasi-mono jest to, że w przeciwieństwie do metody Czochralskiego produkcji monokryształów stosowany jest proces odlewania znany przy produkcji krzemu multikrystalicznego z tą różnicą, że na dno tygla dodawane są zarodki monokryształu i kontrolowana jest temperatura. Dzięki dokładnej kontroli pionowego gradientu temperatury wlewek krzem krystalizuje w dużej mierze w postaci monokryształu z pojawiającymi się kryształami na obrzeżach. Tu pojawia się kolejna zaleta dla producentów w stosunku do technologii monokrystalicznej. Wykrystalizowany krzem jest w postaci sześcianów, co pozwala bez większych strat ciąć je w kwadratowe ogniwa szczelnie wypełniające panel. W przypadku technologii monokrystalicznej kryształ krzemu jest w postaci walca, przez co ogniwa zazwyczaj wycinane są w wielokąty, aby ograniczyć straty materiału, ale takie ogniwa nie wypełniają szczelnie panelu, przez co zmniejsza się jego powierzchnia aktywna.

Z punktu widzenia konsumenta panele fotowoltaiczne quasimonokrystaliczne wydają się ciekawą ofertą. Pod względem sprawności dostępne obecnie modele często posiadają sprawność powyżej 16% (sprawność panelu) posiadają także niski temperaturowy współczynnik mocy często poniżej 0,4%/C co będzie przekładać się na wyższą wydajność w okresie letnim. Biorąc pod uwagę, że ceny paneli quasi mono są niższe od mono i nieznacznie wyższe od poli stanowią ciekawą alternatywę dla każdego inwestora szukającego wydajnych paneli w rozsądnej cenie.

Prześlij komentarz