Szukaj na tym blogu

czwartek, 15 sierpnia 2013

Wpływ zacienienia na moduły fotowoltaiczne klasyczne i cienkowarstwowe.


Wielokrotnie pisałem o negatywnych skutkach zacienienia w dużej mierze można ograniczyć negatywny wpływ cienia na wydajność modułów w tym celu należy zorientować odpowiednio moduł względem mogącego pojawiać się cienia. Przy takiej optymalizacji należy uwzględnić typ modułu i jego budowę.

Ustawienie poziome modułów 

Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu poziomym.
Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu poziomym.

W przypadku ustawienia poziomego modułów, gdy cień pojawia się wzdłuż modułu w przypadku modułów cienkowarstwowych z uwagi, że cień w całości obejmie część ogniw dioda bocznikująca "wyłączy" cały moduł z pracy. Z koeli w przypadku modułów klasycznych przy takim ustawieniu z uwagi na posiadane 3 diody bocznikujące jedynie jedna trzecia modułu zostanie "odcięta" przez diodę bocznikującą z uwagi na zacienienie ogniw obsługiwanych przez tą diodę.

Ustawienie pionowe modułów


 Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu pionowym.
 Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu pionowym.

W przypadku ustawienia pionowego modułów sytuacja jest odmienna. W przypadku modułu cienkowarstwowego cień obejmuje każde ogniwo jednak tylko w części z tego powodu utrata mocy jest proporcjonalna do skali zacienienia. Z kolei w przypadku modułu klasycznego krzemowego cień obejmie w całości przynajmniej jedno ogniwo z każdego z łańcuchów obsługiwanych przez każdą z diod bocznikujących. Z tego powodu proporcjonalnie niewielkie zacienie spowoduje wyłączenie całego modułu z pracy.

Odmienny wpływ zacienienia na moduły cienkowarstwowe i klasyczne krzemowe wynika z innej budowy ogniw i stosowania kilku diod bocznikujących w modułach z krzemu krystalicznego. Należy pamiętać, że ogniwa w module cienkowarstwowym nie muszą mieć układu pionowego mogą być w układzie poprzecznym, czyli wzdłuż krótszej krawędzi modułu. W takim przypadku wpływ cienia jest odwrotny do zaprezentowanego w przykładzie.


Rzadsza aktywność na blogu wynika z prac nad nową książką o fotowoltaice.  Przy moim zaskoczeniu w ciągu kilku miesięcy wyczerpania uległ nakład poprzedniej edycji książki "małe instalacje fotowoltaiczne". 
Prześlij komentarz