Szukaj na tym blogu

czwartek, 15 sierpnia 2013

Wpływ zacienienia na moduły fotowoltaiczne klasyczne i cienkowarstwowe.


Wielokrotnie pisałem o negatywnych skutkach zacienienia w dużej mierze można ograniczyć negatywny wpływ cienia na wydajność modułów w tym celu należy zorientować odpowiednio moduł względem mogącego pojawiać się cienia. Przy takiej optymalizacji należy uwzględnić typ modułu i jego budowę.

Ustawienie poziome modułów 

Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu poziomym.
Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu poziomym.

W przypadku ustawienia poziomego modułów, gdy cień pojawia się wzdłuż modułu w przypadku modułów cienkowarstwowych z uwagi, że cień w całości obejmie część ogniw dioda bocznikująca "wyłączy" cały moduł z pracy. Z koeli w przypadku modułów klasycznych przy takim ustawieniu z uwagi na posiadane 3 diody bocznikujące jedynie jedna trzecia modułu zostanie "odcięta" przez diodę bocznikującą z uwagi na zacienienie ogniw obsługiwanych przez tą diodę.

Ustawienie pionowe modułów


 Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu pionowym.
 Wpływ zacieniania na moduły cienkowarstwowe i klasyczne z krzemu krystalicznego przy ustawieniu pionowym.

W przypadku ustawienia pionowego modułów sytuacja jest odmienna. W przypadku modułu cienkowarstwowego cień obejmuje każde ogniwo jednak tylko w części z tego powodu utrata mocy jest proporcjonalna do skali zacienienia. Z kolei w przypadku modułu klasycznego krzemowego cień obejmie w całości przynajmniej jedno ogniwo z każdego z łańcuchów obsługiwanych przez każdą z diod bocznikujących. Z tego powodu proporcjonalnie niewielkie zacienie spowoduje wyłączenie całego modułu z pracy.

Odmienny wpływ zacienienia na moduły cienkowarstwowe i klasyczne krzemowe wynika z innej budowy ogniw i stosowania kilku diod bocznikujących w modułach z krzemu krystalicznego. Należy pamiętać, że ogniwa w module cienkowarstwowym nie muszą mieć układu pionowego mogą być w układzie poprzecznym, czyli wzdłuż krótszej krawędzi modułu. W takim przypadku wpływ cienia jest odwrotny do zaprezentowanego w przykładzie.


Rzadsza aktywność na blogu wynika z prac nad nową książką o fotowoltaice.  Przy moim zaskoczeniu w ciągu kilku miesięcy wyczerpania uległ nakład poprzedniej edycji książki "małe instalacje fotowoltaiczne". 

4 komentarze:

 1. Ja mam krótkie pytanie co do połaczenia dwóch zestawów paneli pod jeden akumulator.
  1) Czy mozna łaczyć rózne panele szeregowo lub równolegle
  2) Czy jesli string powiedzmy 5x100W podłacze do kontrolera A a string 2x200W do kontrolera B to moge oba kontrolery podłaczyc do tego samego akumulatora. Kontrolery to PWM lub MPPT.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teoretycznie można połączyć szeregowo modułu o różnym napięciu (ale rąd musi być ten sam) równolegle można połączyć panele o różnym prądzie (napięcie musi być to samo) jednak nie zaleca się takich eksperymentów

  2 - Tu nie widzę problemu

  OdpowiedzUsuń
 3. Również jak poprzednik mam problem z podłączeniem dwóch grup modułów słonecznych:
  - na dachu będą miał 12szt modułów słonecznych 270Wp (2x6) rozdzielonych polem kolektorów słonecznych (ok. 2 m odstępu).
  Czy mogę podłączyć szeregowo te dwie grupy modułów jednym dłuższym kablem bez strat energii? Czy należy zastosować skrzynkę przyłączeniową dedykowaną dla instalacji dwustringowych? (docelowo instalacja jednostringowa, falownik z 1MPP Trackerem).

  Pozdrawiam
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
 4. Co połączenia dwóch pól niema problemu jak będzie to kilka metrów to straty nie będą duże. Skrzynka nie jest konieczna można stringi połączyć bezpośrednio do falownika

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się