Szukaj na tym blogu

wtorek, 23 grudnia 2014

Zastępowanie węgla węglem - polska walka ze smogiem

Po paśmie sukcesów walki z niską emisją, w której prym wiedzie Kraków polska stolica zimowego smogu coraz silniej rysuje się kontrofensywa lobby węglowego, które wszelkimi sposobami próbuje nie dopuścić do ograniczenia spalania węgla w Polsce nawet kosztem naszego zdrowia. Widać pierwsze sukcesy kontrofensywy. Najbardziej spektakularną był wyrok sądu uchylający zakaz palenia węglem w Krakowie. Drugim jest wprowadzenie do programów ograniczenia niskiej emisji realizowanych przez NFOŚiGW oraz WFOŚiWG zapisów umożliwiających dotowanie z publicznych pieniędzy wymiany palenisk węglowych na węglowe. Naiwnie tłumaczone, że wysoko sprawny kocioł będzie źródłem mniejszej emisji. Problem w tym, że przy braku norm na sam węgiel oraz polskiej mentalności spalania wszystkiego wymiana starego śmieciucha na nowego śmieciucha nic nie zmienia w rzeczywistym poziomie emisji. Trzecia kwestia to sama, jakość węgla, która dodatkowo pogarsza całą sytuację. Wprowadzenie norm na węgiel tak hucznie zapowiadane także utknęło gdyż po wstępnej analizie okazało się, że większość polskiego węgla nie spełniłaby parametrów jakościowych, więc w imię nie drażnienia górników zapewne norm długo jeszcze nie będzie. I na koniec widać pierwsze zwiastuny kontr kampanii medialnej. Coraz częściej można usłyszeć doniesienia, że to wcale nie domowe paleniska są głównym źródłem smogu. Ludzie z tytułami doktorów, profesorów zaczynają udowadniać, że przecież największym źródłem niskiej emisji jest przemysł, samochody i na końcu ten spalany w domach węgiel. Za dużo tytułów przed nazwiskiem chyba przysłania czasem najprostsze korelacje. Nie trzeba być profesorem czy doktorem, aby zauważyć, że problem smogu rośnie w przeciwnym kierunku do słupka na termometrze. Najgorsze powietrze w Krakowie, lecz nie tylko jest w miesiącach zimowych.

http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/iseo/

Problem niskiej emisji to jedno z największych wyzwań miast takich jak Kraków, jakie działania powinny zostać podjęte a jakie są nie skuteczne to tematy Kongresu Niskiej Emisji 19 marzec 2015, Kraków


2 komentarze:

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się