Szukaj na tym blogu

wtorek, 25 października 2016

Rebranding oraz zawyżanie mocy modułów PV

Początki rozwoju fotowoltaiki w Polsce oraz niewielka wiedza inwestorów sprawia, że na rynku obserwujemy nowe patologie nie związane tylko z niską jakością stosowanych komponentów i wykonania instalacji, lecz będące jawnym oszustwem.

Rebranding

Pogoń za obniżeniem ceny instalacji obnażył nową praktykę, którą można określić mianem Rebranding-u. W szczegółach proceder polega na zakupie przez oszusta modułów PV mało znanej firmy najczęściej najtańszych modeli na rynku i przeklejenie naklejek z tyłu modułu znanego producenta. Bardzo często producenta znanego także poza fotowoltaiką.

Zawyżanie mocy modułów PV

Proceder drugi łączony jest z Rebranding-iem ale może występować osobno. Polega on na zakupie przez oszusta modułów o mocy niższej pochodzących często z wyprzedaży np. 250 Wp i przeklejanie na naklejek modułów PV o mocy wyższej np. 270 Wp. Nieświadomemu inwestorowi bardzo trudno zauważyć takie oszustwo bazując na wynikach produkcji energii, gdyż trudno uwzględnić czynnik związany ze zmianą nasłonecznienia.

Jak próbować ustrzec się przed modułami z Rebranding-u i zawyżoną mocą.

 Zawyżanie mocy modułów PV
Numer modułu PV umiejscowiony pod przednią szybą pozwala producentowi na określenie daty produkcji, oraz parametrów modułu PV zmierzonych po produkcji.  

1. wybierać moduły PV, które mają kod kreskowy oraz numer identyfikacyjny umiejscowiony pod przednią szybą zmiana tego numeru jest praktycznie niemożliwa bez uszkodzenia modułu PV
2. porównać numery modułów z etykiet z tyłu i przodu
3. w przypadku wątpliwości napisać do producenta prośbę o potwierdzenie autentyczności numeru i przypisanego do niego modułu PV (producent modułów PV przez wiele lat gromadzi dane o wyprodukowanych modułach)
4. żądać od wykonawcy wykonania pomiarów krzywych prądowo napięciowych w celu potwierdzenia mocy osiąganej przez instalację PV.


Prześlij komentarz