Za nami rozstrzygnięcie tegorocznych aukcji. A w nich największym zaskoczeniem ceny po jakich inwestorzy zdecydowali się licytować. W aukcji powyżej 1 MW dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych najwyższą ceną po jakiej można było wygrać aukcję to zaledwie 233 zł/MWh z kolei w aukcji gdzie dominują projekty fotowoltaiczne czyli do 1 MW najniższa cena ofertowa to zaledwie 269 zł/MWh a najwyższa dająca wygraną 327 zł/MWh. Jeżeli ceny te odniesiemy do cen w kontraktach na TGE na rok 2021 kiedy to realnie projekty z tegorocznej aukcji zaczną wprowadzać energię. Można stwierdzić że fotowoltaika w Polsce staje się w pełni rynkowa.
![]() |
Porównanie grudniowych cen energii elektrycznej na TGE w kontraktach na 2021 z wynikami aukcji OZE dla fotowoltaiki |
Przy tych założeniach najtańsze projekty PV kontraktowały energię niżej niż obecna średnia wartość rynkowa prądu z dostawą w 2021r. Oznacza to w praktyce że jeżeli trendy na rynku energii nie ulegną istotnym zmianom jako konsumenci energii nie dopłacimy faktycznie do wsparcia tych projektów gdyż może nigdy nie pojawić się w ich przypadkach ujemne saldo.
Zupełnie odmiennym tematem jest wykonalność elektrowni które licytowały po bardzo niskich stawkach. Aby osiągnąć przyzwoitą rentowność na projektach które wygrały aukcje w cenach poniżej 300 zł/MW koszty budowy muszą oscylować poniżej 2,2 - 2,3 mln/MWp a do tego musi być pozyskane tanie długoterminowe finansowanie. Tak niski koszt budowy na przyzwoitych komponentach może być możliwy pod warunkiem kontynuacji spadku cen kluczowych komponentów takich jak moduły PV oraz utrzymania się korzystnego kursu Euro i Dolara. Można też oczekiwać że wzorem wielu akcji budowa projektów które najniżej zakontraktowały sprzedaż energii będzie odciągana w czasie w oczekiwaniu na spadek komponentów lub kursu.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDZiękuje za ciekawą informację!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis do przeanalizowania.
OdpowiedzUsuńDobra analiza. Otworzyłeś mi oczy na nowe istotne rzeczy.
OdpowiedzUsuńCiekawe spostrzeżenia, świetny wpis
OdpowiedzUsuńSuper post
OdpowiedzUsuńWyniki wyglądają bardzo dobrze i oby tak pozostało.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie to wygląda i życzę coraz więcej powodzeń.
OdpowiedzUsuńDokładnie tak jest i faktycznie można zauważyć, że nowe budownictwo idzie właśnie w energię odnawialną. Po to się po prostu opłaca
OdpowiedzUsuńfajny blog
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńPompy ciepła to innowacyjne urządzenia wykorzystujące energię z otoczenia do ogrzewania lub chłodzenia budynków. Działają na zasadzie przepompowywania ciepła z jednego źródła do drugiego, dzięki czemu są wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem. Pompy ciepła są skutecznym sposobem na redukcję zużycia tradycyjnych źródeł energii i obniżenie kosztów eksploatacji budynków.
OdpowiedzUsuńProfesjonalizm, jakość, innowacyjność - to słowa, które kojarzą mi się z Voltaic System. Ich produkty są nie tylko nowoczesne, ale także skuteczne. Gorąco polecam każdemu zajrzeć na ich stronę https://voltaicsystem.pl/ , kto szuka rozwiązania z zakresu fotowoltaiki.
OdpowiedzUsuńUsługi elektryczne są kluczowe w wielu sytuacjach, takich jak instalacja nowych systemów, naprawa istniejących instalacji czy diagnozowanie usterek. Ważne jest, aby elektryk oferował szeroki zakres prac, w tym zarówno drobne naprawy, jak i kompleksowe projekty instalacyjne. Kluczowym elementem może być także znajomość aktualnych przepisów i norm, co wpływa na bezpieczeństwo i jakość wykonanych prac. Informacje na temat usług elektrycznych można znaleźć na stronie https://pj-elektryk.pl/. Dzięki temu klienci mogą zapoznać się z ofertą i dostosować ją do swoich potrzeb.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis. Pomocne informacje
OdpowiedzUsuń