Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Pierwsza polska elektrownia fotowoltaiczna dużej mocy

Wielu znajomych podsyłało mi ostatnio różne źródła do informacji o największej polskiej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1MWp. Dziękuję za linki i przy okazji publicznie podzielę się moimi refleksjami na ten temat.

Choć jestem zwolennikiem rozwoju fotowoltaiki to z takim podejściem jak prezentuje gmina Stawiguda i Politechnika Warszawska wiele nie na rozwijamy.

Po pierwsze cena
Koszt 20 mln PLN za 1MWp jest znacząco zbyt wygórowany przy tej skali inwestycji. W Niemczech 1W zainstalowany w dużych instalacjach fotowoltaicznych kosztuje nieco ponad 3Euro u nas będzie kosztował 5Euro - to dużo za dużo

Po drugie technologia
Farma słoneczna będzie zbudowana z ogniw krzemowych co tłumaczy wysoką cenę. Z uwagi, że inwestycji nie blokuje brak terenu znacznie bardzie ekonomicznie uzasadnione byłoby wykorzystanie tańszych ogniw CdTe lub CIGS które dodatkowo wyprodukowałyby nieco więcej energii z wata zainstalowanej mocy a z pewnością koszty inwestycji byłyby znacznie niższe.

Po trzecie zwrot z inwestycji
Nie wiem ile uda się na to przedsięwzięcie uzyskać dotacji ale zapewne inwestorzy liczą na dużo bo inaczej sporo dopłacą do interesu.
Obecne wsparcie dla zielonej energii daje możliwość sprzedaży prądu z ogniw za 467 zł/MWh co przy produkcji na poziomie 900 MWh/rok daje przychód 420300 zł i zwrot inwestycji za nieco ponad 47 lat czyli brak zwrotu.

W mojej ocenie należy promować rozwój fotowoltaiki poprzez szukanie rozwiązań, które w obecnym modelu wsparcia mogą być rentowne i rozwijane co oznacza szukanie tańszych technologii i możliwości redukcji kosztów. Budowa instalacji na pokaz, która nigdy się nie zwróci w mojej ocenie niema większego sensu. Każdy wie że mając nieograniczone fundusze wszystko da się zbudować.
Prześlij komentarz