Szukaj na tym blogu

wtorek, 5 lipca 2011

Zbliża się dobry czas na zakup instalacji fotowoltaicznej

Jak podaje w swoim raporcie Solarbuzz na koniec drugiego kwartału 2011 w magazynach producentów zalega rekordowe 8.6 GW paneli fotowoltaicznych. Sytuacja ta wynika z faktu, że kwartał do kwartału zamówienia na baterie słoneczne spadły o, 22% przy czym branża spodziewała się wzrostu o 12%. Znacznie niższy popyt niż przewidywano wynika z obniżek dofinansowania dla fotowoltaiki w wielu krajach europejskich. Trudna sytuacja dla branży oznacza powstanie rynku konsumenta, w którym producenci fotowoltaiki będą zmuszeni do silniejszej niż kiedykolwiek w historii konkurencji cenowej. Już obecnie ceny modułów fotowoltaicznych spadły kwartał do kwartału o 9% a od początku roku już o 16%. Bardzo realny wydaje się scenariusz, w którym na koniec roku ceny paneli fotowoltaicznych będą niższe o 25% w stosunku do cen z końca 2010r. Osoby zainteresowane inwestycją w fotowoltaikę powinny zacząć rozglądać się za promocjami zwłaszcza na rynku niemieckim, który z uwagi na swoją wielkość najszybciej powinien reagować na spadek cen.


Zobacz także:

Jak obliczyć uzysk energii z baterii słonecznych

Ogniwa fotowoltaiczne i ich generacje

Fotowoltaika 

2 komentarze:

 1. Bogdanie a za ile można kupić panel 1kW bez instalacji w Niemczech ?
  Jeżeli u nich ceny są niższe to może taki zakup był by opłacalny do ogrzewania cwu nie ma kosztów przetworników tylko grzałka w bojlerze.
  1 tys euro to ~ 4000 zł 1 kWh 0,4 zł czyli musiał bym uzyskać z instalacji 10000 kWh żeby mi się zwróciła, a planowane są podwyżki prądu.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. moduły PV w Niemczech to od 1,2 euro/W za CdTe do 1,55euro/W za krzemowe przy większych zamówieniach.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się