Szukaj na tym blogu

wtorek, 23 sierpnia 2011

Dach z fotowoltaiką

Przy obecnych realiach cenowych instalacja baterii słonecznych na dachu domu niema ekonomicznych podstaw, lecz z dużą dozą prawdopodobieństwa w przeciągu kilku lat pojawi się w Polsce system wsparcia umożliwiający szersze wykorzystanie fotowoltaiki a z końcem dekady instalacje słoneczne powinny być opłacalne bez dofinansowania. Fotowoltaiczny boom czeka nas kraj wcześniej czy później i dobrze już teraz się do niego przygotować zwłaszcza, jeżeli budujemy nowy dom. Patrząc na trendy w polskim budownictwie dach domu wykorzystywany jest, jako element estetyki osłaniający budynek przed warunkami atmosferycznymi. Mało, kto patrzy na dach pod kątem źródła energii. Jednak, aby możliwa była instalacja baterii słonecznych dach musi mieć odpowiednią konstrukcję, w której duża połać dachu eksponowana jest na południe. Najgorszy pod tym względem jest dach wielospadowy z licznymi jaskółkami.

źródło zdjęcia: static.e-dach.pl

Tego typu dach nie dość, że jest najdroższy w budowie praktycznie uniemożliwia instalację na nim baterii słonecznych nawet, jeżeli znajdziemy kilka m2 wolnej przestrzeni od południa to liczne jaskółki będą rzucać na nią cień. Pod względem energetycznego wykorzystania dachu ten typ jest najgorszym rozwiązaniem.

Znacznie lepszy pod względem możliwości wykorzystania fotowoltaiki jest dach 2 spadowy pod warunkiem, że dom zostanie ustawiony na działce tak, że jedna z połaci dachu będzie zwrócona na południe.
źródło zdjęcia: static.e-dach.pl
W przypadku tego typu dachu skutecznym ograniczeniem dla fotowoltaiki są okna dachowe oraz jaskółka. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłby dom z dachem dwuspadowym w poniższym układzie.

Przy takiej konstrukcji na jednej połaci dachu niema żadnych elementów ograniczających montaż baterii słonecznych. Idealnym rozwiązaniem byłby dom z dachem jednospadowym z całą połacią dachu skierowaną na południe. Takie rozwiązanie prezentuje budynek poniżej.
Źródło zdjęcia Viessmann

Reasumując z punktu widzenia przyszłego wykorzystania fotowoltaiki budując nowy dom warto przemyśleć konstrukcję jego dachu. Ważne, aby cały budynek ustawić na działce w taki sposób, że cały dach lub jego część jest skierowana na południe. Przy wyborze samego dachu warto wybrać prostą konstrukcję np. dach dwu spadowy pamiętając, aby na elewacji południowej nie lokalizować kominów, jaskółek i okien dachowych. Idealnym rozwiązaniem byłby dach jednospadowy o ekspozycji południowej. Nowa dyrektywa EPBD zamierza wprowadzić w europie budownictwo prawie zero energetyczne pozyskujące zużywaną energię ze źródeł odnawialnych. Takie standardy energetyczne będą wymagać daleko idących zmian w projektowaniu domów i ich optymalizacji pod kątem wykorzystania fotowoltaiki.


REKLAMA


7 komentarzy:

 1. Budynek na ostatnim zdjęciu może i jest najefektywniejszy pod względem wykorzystania fotowoltaiki, za to wygląda jak stacja przepompowni ścieków lub coś takiego.
  Myślę, że architekci znajdą jakiś złoty środek w miarę jak te kwestie zaczną przebijać się do kanonu budownictwa jednorodzinnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Behemot
  Rzeczywiście aby dom z płaskim dachem dobrze wyglądał trzeba sporo pracy architekta. Ale zawsze można wybrać dach dwu spadowy

  OdpowiedzUsuń
 3. Proponuję zajrzeć do oferty Schueko- szyby o różnym stopniu przepuszczalności światła z ogniwem fotowoltaicznym - może być w elewacji i w oknach dachowych (zimowy ogród na dachu).

  Pozdrawiam Stanisław Malik

  OdpowiedzUsuń
 4. Schuco rzeczywiście ma fajne rozwiązania związane z integracją PV w budynków ale coraz więcej firm idzie w tą stronę aby fotowoltaikę czy też kolektory słoneczne integrować z elementami domów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trafiasz w sedno Bogdanie. I chyba wkrótce nie będziemy zmuszeni do zaglądania w budżet RP. Jeszcze trochę, a... dom niezależny od sieci energetycznej będzie dostępny dla każdego inwestora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Problem w Polsce jest taki, że to urzędnik decyduje o orientacji domu (w warunkach zabudowy).

  Dach nie zawsze może być od południa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fotowoltaika jest technologią, która powinna mieć miejsce w każdym nowoczesnym domu. Samn zdecydowałem się na kilka takich paneli dachowych do ogrzewania wodyi zasilania mniejszych urządzeń. Koszta są całkiem spore, ale znalazłem na stronie https://taktofinanse.pl/Internetowa-pozyczka-gotowkowa-juz-od-18-lat-Sprawdz-kalkulator-online bardzo atrakcyjną ofertę pożyczek i zdecydowałem się wspomóc tym w zakupie paneli i okazało się to bardzo dobrą decyzją

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się