Dioda bypass czy używając polskiego określenia dioda bocznikująca jest ważnym elementem każdego panelu fotowoltaicznego. Diodę bypass wlutowuje się równolegle w łańcuch ogniw fotowoltaicznych a jej polaryzacja jest przeciwna do ogniw. W normalnych warunkach pracy ogniwa fotowoltaiczne spolaryzowane są w kierunku przewodzenia natomiast dioda bypass spolaryzowana jest w kierunku zaporowym. Gdy panele fotowoltaiczne są oświetlone prąd przepływa jak na rysunku:
![]() |
Przepływ prądu przez panele fotowoltaiczne w przypadku normalnego oświetlenia |
W przypadku, gdy wystąpi zacienienie ogniw w panelu fotowoltaicznym i łańcuchu ogniw fotowoltaicznych pojawi się prąd w kierunku zaporowym dioda bocznikująca polaryzuje się w kierunku przewodzenia i umożliwia przepływ prądu z niezacienionych paneli fotowoltaicznych. Prąd przepływa jak na rysunku:
![]() |
Przepływ prądu przez panele fotowoltaiczne w przypadku zacienienia środkowego panelu. |
Diody bocznikujące – diody bypass montowane są zazwyczaj w puszce przyłączeniowej z tyłu panelu fotowoltaicznego taka lokalizacja ułatwia ich wymianę w przypadku uszkodzenia.
![]() |
Zdjęcie diody bypass w puszcze przyłączeniowej baterii słonecznej |
Skutki montażu diód bypass w panelach fotowoltaicznych.
Diody bocznikujące są niezbędnym elementem panelu fotowoltaicznego gdyż chronią instalację przed skutkami zacienienia. W przypadku podłączenia kilku paneli fotowoltaicznych w szeregu celem zwiększenia napięcia prąd płynący w obwodzie będzie równy prądowi najsłabszego elementu układu. W przypadku zacieniania jednego z paneli fotowoltaicznych moc układu radykalnie spadnie. Przed taką utratą mocy w całej instalacji chronią diody bypass, wyłączając z łańcucha zacieniony panel, przez co redukują straty w całej instalacji oraz redukują ryzyko uszkodzenia zacienionego ogniwa. (przez zacienione ogniwo przepływa prąd w kierunku przeciwnym powodując znaczące przegrzanie ogniwa). Należy pamiętać, że konsekwencją stosowania diód bocznikujących jest także brak możliwości ładowania akumulatora bezpośrednio panelem fotowoltaicznym gdyż w przypadku zacienienia dioda bypass spowodowałaby zwarcie na akumulatorze. Oczywiście ładowanie akumulatora bezpośrednio baterią słoneczną nie jest wskazane nawet w przypadku braku diody bypass w panelu fotowoltaicznym z uwagi na niedostosowanie prądu i napięcia ładowania.
Inne wpisy z fotowoltaiki:
Inne wpisy z fotowoltaiki:
Piszę to samo po raz drugi (moderator usunął ze wstydu ?) ; proszę nie usuwać albo poprawić treść !
OdpowiedzUsuńCyt: " Należy pamiętać, że konsekwencją stosowania diód bocznikujących jest także brak możliwości ładowania akumulatora bezpośrednio panelem fotowoltaicznym gdyż w przypadku zacienienia dioda bypass spowodowałaby zwarcie na akumulatorze. " Jest to totalną bzdurą i proszę nie wprowadzać w błąd zainteresowanych . Polecam gruntownie zrewidować wiedzę albo zaczerpnąć u fachowców .
Answer to reset .
Popieram przedmówcę.
OdpowiedzUsuńJak ładnie jedno usunięcie komentarza i od razu zmiana języka - prawie dobrze. Niekulturalne wpisy będą usuwane!
OdpowiedzUsuń2 - Sprawa jeżeli coś krytykujesz to napisz dlaczego jeżeli uważasz że to bzdura to napisz dlaczego?
3 - Jeżeli nie poprawisz komentarza znowu poleci fachowości do której pijesz w nim za grosz niema.
4 - Ja występuje tu z imienia i nazwiska. To samo wymagam od innych.
Rysunek zamieszczony wyżej wyjaśnia prawie wszystko ; trzeba teraz dorysować akumulator i znaleźć drogę przepływu prądu , ot cała zawiłość . Mam 5kWp na dachu i 3 warianty pracy , on i off-grid i praca z buforem akumulatorów AGM przy napięciu 320V DC . Wierz mi nic się nie dzieje przy połączeniu bezpośrednim PV - aku przy zachowaniu właściwej biegunowości .Wykonałem już kilka takich instalacji nawet pod bojler z grzałką i tajniki sztuki nie są mi obce , zasady elektrotechniki i elektronika użytkowa to mój chleb codzienny . Co do pkt 3 to formularz nie wymaga imienia i nazwiska , a mnie w sieci znają pod tym nickiem . Powodzenia , będę tu zaglądał jeszcze prze jakiś czas .
OdpowiedzUsuńAnswer to reset
Merytoryczna rozmowa od razu jest lepsza.
OdpowiedzUsuńW pełni się zgadzam że podłączenie modułu do aku nie spowoduje zwarcia gdyż napięcie z aku będzie ją polaryzować zaporowo. W poście opisałem przypadek z jakim miałem do czynienia. Przy testach zacieniania modułów doszło do zwarcia i jedna puszka się stopiła.
Co się stanie jeżeli pomylimy bieguny
OdpowiedzUsuńSuper!
OdpowiedzUsuńWitam.mam inwerter od.grid. 3 Kw mocy ciągłej jest to mało do użycia np.pralki i grzałki w bojlerze. Pomyślałem że mógłbym wpiąć równolegle przetwornicę tylko czy można ? Proszę o poradę .
OdpowiedzUsuńJaką moc podłączysz to wykorzystasz z 3 Kw resztę dopierzesz z sieci. Przetwornicę musisz z czegoś zasilić.
OdpowiedzUsuńNależy pamiętać, że konsekwencją stosowania diód bocznikujących jest także brak możliwości ładowania akumulatora bezpośrednio panelem fotowoltaicznym gdyż w przypadku zacienienia dioda bypass spowodowałaby zwarcie na akumulatorze.
OdpowiedzUsuńPowyższe stwierdzenie jest plagiatem a dodatkowo bezmyślnym i bezrefleksyjnym powielaniem bzdur. Proszę zwrócić uwagą na autorów oryginału. Po prostu nie do wiary: http://pe.org.pl/articles/2016/8/30.pdf
"Powyższe stwierdzenie jest plagiatem...", ale raczej w drugą stronę. Wystarczy spojrzeć na daty publikacji i bibliografię.
UsuńZgadzam się ze stwierdzeniem, że stosowanie diod bocznikujących powoduje zwarcie jest nieprawdą. Chyba, że dioda jest źle dobrana prądowo lub nie jest w stanie odprowadzić ciepła.
"diod, nie diód"
OdpowiedzUsuńhttps://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/diod-nie-diod;5844.html
Świetnie przedstawione
OdpowiedzUsuńBiuro rachunkowe http://www.erachuba.pl/. Krótko mówiąc – polecam!
OdpowiedzUsuń