Szukaj na tym blogu

niedziela, 19 lutego 2012

Stan czuwania – które urządzenia warto wyłączyć

Stan czuwania z angielskiego standby to sytuacja, w której urządzenie podłączone do sieci nie pracuje jednak jest w stanie gotowości, aby niezwłocznie na żądanie użytkownika rozpocząć pracę. Pozostawienie urządzenia w trybie czuwania wiąże się z poborem przez nie pewnej zazwyczaj nie dużej energii. Jednak, gdy zsumujemy sporą liczbę urządzeń, które posiadamy w domu energia, jaką pobierają w trybie czuwania może okazać się spora.

Które urządzenia wyłączać a które pozostawić w trybie czuwania?

W ostatnich tygodniach za pomocą watomierza sprawdziłem pobór mocy w stanie czuwania przez typowe urządzenia elektryczne, jakie znajdują się w naszych domach. Z całą pewnością można powiedzieć, że pewne urządzenia warto wyłączać, gdy nie są używane gdyż oszczędności na energii są znaczne. W przypadku innych urządzeń odłączanie i wyłączanie nie jest konieczne gdyż ich pobór energii w trybie czuwania jest bardzo mały.Czas w
stanie
czuwania
w
godzinach
Pobór 
mocy 
w stanie
czuwania 
w W
Pobór
energii 
w stanie
czuwania
 w 
kWh/rok
cena
kWh
energii
w zł
Koszt
roczny
energii
pobranej
w stanie
czuwania
Koszt
miesięczny
energii
pobranej
w stanie
czuwania
Ładowarka Nokia
23,9
0
0
0,6
0
0
Monitor  LED
18
0,5
3,29
0,6
      1,97 zł
     0,16 zł
Ładowarka AA
dobrej klasy
23,5
0,7
6,00
0,6
      3,60 zł
     0,30 zł
Telewizor LCD 21''
18
1,5
9,86
0,6
      5,91 zł
     0,49 zł
Radio
23
2,3
19,31
0,6
    11,59 zł
     0,97 zł
Drukarka atramentowa
23,9
3
26,17
0,6
    15,70 zł
     1,31 zł
Ładowarka AA
niskiej klasy
23,5
3,2
27,45
0,6
    16,47 zł
     1,37 zł
Telewizor CTR 21’’
18
3,5
23,00
0,6
    13,80 zł
     1,15 zł
Modem
18
5,1
33,51
0,6
    20,10 zł
     1,68 zł
Router
18
5,1
33,51
0,6
    20,10 zł
     1,68 zł
Drukarka laserowa
23,9
10,8
94,21
0,6
    56,53 zł
     4,71 zł
Wieża stereo
23
19
159,51
0,6
    95,70 zł
     7,98 zł
Dekoder UPC
18
19,5
128,12
0,6
    76,87 zł
     6,41 zł
Dekoder Mini
HD 2000
18
28
183,96
0,6
  110,38 zł
     9,20 złSuma

  102,2   


 442,8 zł
   36,9 zł----------------------------------------------------------------------------------
stan czuwania modem
Stan czuwania modemu pobór mocy czynnej wartość górna i pozornej wartość środkowa.
Urządzenia zostały podzielone na 3 grupy.

Grupa zielona to urządzenia o bardzo niskim poborze mocy w stanie czuwania. Przykładowo testowane nowe telewizory LED, LCD a nawet plazmy zadowalały się 0,5-1,5 Watem energii. Z uwagi na wygodę koszty roczne trybu czuwania dla tych urządzeń rzędu 2-3 zł są do zaakceptowania. Jako ciekawostkę dodam, że ładowarka NOKII podłączona do kontaktu nie wskazywała poboru energii. Co ciekawe wiele osób, jako przykład oszczędzania energii podaje wyłączanie ładowarek z gniazdek, gdy nie są używane. Jak widać takim działaniem wielkich oszczędności nie uzyskamy:)

stan czuwania ładowarka nokia
Ładowarka w tym przypadku Nokii podłączona do watomierza nie wykazuje poboru mocy czynnej ani biernej.
Grupa żółta to urządzenia w przypadku, których warto rozważyć okresowe wyłączanie. Przykładowo modem i router, czyli duet, który w większości domów zapewnia Internet to łączny pobór ponad 10W ciągłej mocy, która rocznie będzie nas kosztować ok. 40zł.

Ostatnia grupa to grupa czerwona, do której zostały zaklasyfikowane urządzenia, które bezwzględnie nie powinny być pozostawione w stanie czuwania z uwagi na duży pobór mocy w tym trybie. Na szczególną niechlubną uwagę zasługują dekodery telewizyjne, które potrafią pobierać naprawdę sporo mocy w trybie czuwania średnio ok., 20W. Są dekodery pobierające ponad 30W. Włączony ciągle dekoder może kosztować nas rocznie ponad 100 zł. To sporo biorą pod uwagę, że często w domach mamy 2 a nawet 3 tego typu urządzenia.

Na koniec dodam, że większość testowanych urządzeń pobierała sporo mocy biernej w trybie czuwania. Zasilacze komputerowe czy telewizory pobierały nawet 10 razy więcej mocy biernej niż czynnej. Przypomnę, że w Polsce odbiorcy indywidualni nie płacą za pobór mocy biernej jednak jej kompensowanie jest problematyczne dla dystrybutora energii.

11 komentarzy:

 1. Policzono, że zegar w kuchence mikrofalowej, przez cały czas eksploatacji zużyje więcej energii niż podgrzewanie potraw.

  Przy okazji, jesteś w stanie zmierzyć ile energii pobiera taki zegar w mikrofalówce lub piekarniku?

  Wyłączenie trybu stand-by wiąże się najczęściej z wyłączeniem wtyczki z gniazda co często nie jest wygodne (np. gniazda zastawione meblami czy samym urządzeniem)

  Coraz trudniej znaleźć urządzenie z włącznikiem głównym, który bezpośrednio odłączał 230V na wejściu. Obecnie wyłączniki "gaszące lampkę" rozłączają tylko część układu i to po stronie wtórnej zasilacza. Np mojej drukarce można "wyłączyć lampkę", Ba, nawet sama się wyłączy po czasie nieużywania. Co z tego, gdy załączy się też sama na sygnał ze sterownika przez USB. W więc nadal jest to stand-by. Pomoże tylko wejście pod biurko i odłączenie wtyczki - marzę o tym, najlepiej kilka razy dziennie.

  Producenci sprzętu powinni uwzględniać kwestię standby przy projektowaniu produktów i umożliwiać całkowite wyłączenie urządzenia. Nie potrzebuję czterech świecących zegarów w kuchni, wystarczy jeden. I tu mogę podać przykład jednego z modeli kuchenki mikrofalowej samsunga, gdzie mamy możliwość wyłączenia zegara. Chociaż coś na początek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mikrofalówki nie sprawdziłem bo nie posiadam ale też poddam testom u kogoś.
  W przypadku urządzeń elektronicznych "komputerowych" brak wyłącznika rozwiązała listwa Acar odłączająca wszystkie urządzenia gdy nie korzystam z komputera.

  OdpowiedzUsuń
 3. Spodziewałem się, że mit "wyłączaj całą elektronikę włącznie z telewizorami i ładowarkami, bo zużywają mnóstwo prądu" szybko padnie. Cieszę się, że już to nastąpiło.

  Nie, żebym miał coś przeciw wyłączaniu sprzętów, które rzeczywiście zużywają dającą się zauważyć ilość prądu -- ale to trzeba sobie samemu zmierzyć.

  Dzięki za świetny wpis!

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje obserwacje:

  - uważać na tanie mierniki - przy małych poborach prądu są bardzo niedokładne (ten Voltcraft ze zdjęcia jest OK)

  - większość zasilaczy/ładowarek jest już energooszczędna i praktycznie nie pobiera energii w stanie czuwania

  - jeśli nie mamy miernika, to do tropienia/eliminowania zasilaczy nieenergooszczędnych możemy użyć własnej ręki - taki zasilacz będzie po prostu ciepły

  - jeśli ktoś używa UPS-a do zabezpieczenia swoich urządzeń, to taki UPS w trybie czuwania zużywa sporo energii - ostatnio mierzyłem dosyć dużego UPS-a 1500W i pobierał około 30-40W

  - dla urządzeń działających non-stop posiadających zewnętrzne zasilacze, można poszukać zasilaczy o wyższej sprawności, ostatnio szukałem zamiennika do zasilacza od routera: z oryginalnym zasilaczem router brał 8W, z innym zasilaczem brał 1,5W mniej

  - gdy płacimy za prąd w taryfie biznesowej, to przeważnie musimy płacić również za moc bierną, wtedy zwracajmy uwagę na cosPHI podawany przez miernik, albo zamiast watów sprawdzajmy VA (ten Voltcraft ze zdjęcia go podaje), często zdarza się, że kiepsko zaprojektowane zasilacze 'biorą' dużo mocy pozornej, za którą w biznesowych taryfach musimy zapłacić

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomiary urządzeń małej mocy (jak ładowarki telefonu, monitora) są niedokładne, gdyż wedle instrukcji użytego miernika mocy:

  Active and apparent power: 0.1 W/ 0.1 VA (for 1.5 to 1000 W)

  Tolerance: ±1 % ±1 W typical (±2% ±2 W for measurement up to 2500 W

  By uzyskać wiarygodny wynik można włączyć kilka takich urządzeń do jednej listwy i uśrednić wynik.
  Oczywiście listwy z lampką również pobierają prąd dla neonówki, ale to też są koszty ok zł za rok.

  OdpowiedzUsuń
 6. @4rmar
  Nie chcę tu robić reklamy tego miernika jednak w moich testach okazał się bardzo dokładny. Kilka urządzeń wpiętych małej mocy do jednej listwy dawało taki sam wynik jak pomiary pojedynczych urządzeń.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ponieważ mam również taki miernik, potwierdzam jego dobrą dokładność.
  Dużą zaletą jest możliwość zgrania wyników pomiaru na kartę SD.

  Można samemu sprawdzić poprawność działania 'watometru' podłączając do niego odbiornik o stabilnym, oporowym poborze prądu. Zużycie energii przez ten 'wzorcowy odbiornik' można zmierzyć tanim acz dokładnym multimetrem (napięcie*natężenie).

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Bogdanie,
  Dysponując miernikiem, może z tej okazji przetestuje Pan różne rodzaje świetlówek w porównaniu do np. halogenów. Myślę że upublicznienie takich danych też wywołałoby szeroki odzew.
  pozdrawiam
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę o takim porównaniu potrzebuje jeszcze dokupić luxomierz

  OdpowiedzUsuń
 10. Damian G.

  Robiłem niedawno podobne badania i wyniki były identyczne. Dla pełniejszego obrazu mogę tylko dodać, że od 2010 roku obowiązuje rozporządzenie numer 1275/2008 Komisji Europejskiej do unijnej wytycznej w sprawie projektowania ekologicznego o numerze 2005/32/EG . W myśl tych przepisów ograniczono limit poboru mocy w trybie czuwania dla "urządzeń AGD i biurowych przeznaczonych do użytku domowego" do maksymalnie 2 W, a w stanie wyłączenia do 1 W. Natomiast od 2014 roku limit zmniejszy się do odpowiednio 1 W i w stanie wyłączenia 0,5 W.

  Oczywiście w naszych gospodarstwach domowych królują urządzenia starsze, lecz najważniejsze że problematyka stand-by została zauważona przez producentów urządzeń.

  OdpowiedzUsuń
 11. a czy ktoś testowal moze coś takiego?
  czekam na opinie czy warto sie tym zainteresować.
  http://www.eb-energy.pl/
  Bezprzewodowy miernik zużycia energii
  pozdrawiam
  sławomir

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się