Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 lipca 2012

Panel fotowoltaiczny - jak wybrać najwydajniejszy ?


Na rynku w Polsce dostępnych jest coraz więcej różnych modeli paneli fotowoltaicznych. Podobno w samych Chinach jest ponad 600 różnych producentów. Jak w tym gąszczu wybrać najwydajniejszy panel fotowoltaiczny, który da największy uzysk energii z zainstalowanego wata?


 1. Dodatnia tolerancja

Każdy panel fotowoltaiczny nawet w ramach jednego modelu i nawet w ramach jednej serii będzie miał nieznacznie różną moc. Z tego powodu producent zawsze podaje moc z pewną tolerancją. Dodatnia tolerancja oznacza, że dany panel fotowoltaiczny nigdy nie będzie miał mocy niższej niż nominalna może mieć jednak nieco wyższą.


Wybór panelu fotowoltaicznego z dodatnią tolerancją jest dla nas korzystny.2. Temperaturowy współczynnik mocy

Baterie słoneczne tracą moc wraz ze wzrostem temperatury. Ich moc nominalna jest wyznaczana w temperaturze 25C i natężeniu promieniowania słonecznego 1000W/m2. W normalnych warunkach pracy, w słoneczny letni dzień temperatura panelu fotowoltaicznego jest wyższa od warunków laboratoryjnych, przez co moc baterii słonecznej jest niższa od nominalnej nawet, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest odpowiednio wysokie. Spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury panelu fotowoltaicznego określa " Temperaturowy współczynnik mocy" ang. Temperature Coefficient of Power.


Im niższy jest ten wskaźnik tym wydajność panelu fotowoltaicznego będzie większa.3. Temperatura NOCT

Ten mało mówiący skrót oznacza normalną temperaturę pracy ogniwa fotowoltaicznego ang. normal operating cell temperature (NOCT). Te normalne warunki zostały określone, jako temperatura otoczenie 20C prędkość wiatru 1m/s natężenie promieniowania słonecznego 800W/m2. Są to warunki, w jakich panel fotowoltaiczny bardzo często będzie pracował i dla tych warunków producenci wyznaczają temperaturę jego pracy. 
 

Im jest ona niższa tym lepiej dla wydajności (patrz punkt2)

 
4. Wydajność w pochmurne dni.

Sprawność konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną zależy od spektrum promieniowania słonecznego. W słoneczne dni, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest wysokie, spektrum to będzie inne niż w dni pochmurne, gdy dominuje promieniowanie rozproszone a natężenie jest bardzo niskie. Nominalna sprawność wyznaczana jest przy 1000W/m2 , spektrum am 1.5 i wynosi 1 = 100%. W praktyce baterie słoneczne w polskim klimacie najwięcej będą pracować w przedziale natężenie promieniowania słonecznego 400 - 800W/m2 w zimie będzie to przedział 200 - 500W/m2 Z tego względu w Polskim klimacie ważne jest czy dany panel fotowoltaiczny dobrze zagospodarowuje niskoenergetyczne promieniowanie słoneczne. Baterie krzemowe w zakresie natężenia promieniowania słonecznego 500-800W/m2 mogą osiągać sprawności wyższe od nominalnej z kolei w zakresie niskich wartości promieniowania słonecznego zdecydowana większość baterii słonecznych osiąga efektywność niższą od nominalnej. Informacje o tej zależności producenci przedstawiają w postaci wykresu


lub w postaci informacji o utracie sprawności przy niskich wartościach natężenia promieniowania słonecznego. Standardem jest podawanie wskaźnika sprawności dla 200W/m2.

Im utrata efektywności przy niskim natężeniu promieniowania jest niższa tym lepiej dla wydajności baterii słonecznej.5. Utrata mocy

Baterie słoneczne w czasie pracy ulegają stopniowej powolnej degradacji, która przekłada się na coroczną utratę mocy. Standardowy 200W panel fotowoltaiczny po 10 latach będzie posiadał maksymalnie 180W. Standardowo krzemowe baterie słoneczne tracą od 0,6-1,1% mocy rocznie.

 
Im ta wartość jest niższa tym dany panel fotowoltaiczny będzie w ciągu swojego "życia" generował więcej energii.


Każdy z wymienionych punktów przekłada się na różnicę w uzysku energii przez dany panel fotowoltaiczny w zakresie 0,5-5%. Sumarycznie jednak między najefektywniejszym a najsłabszym panelem fotowoltaicznym różnica w uzysku energii przy tej samej mocy nominalnej może wynieś kilkanaście procent. Z tego powodu warto dobrze przyjrzeć się poszczególnym modelom i szczegółowo porównać parametry.

6 komentarzy:

 1. Dzień dobry. Czy spotkał Pan na intersolar PV dwustronne?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak nawet wielu producentów przedstawiało takie rozwiązania

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis, jest tylko jeden problem. O ile jest szansa, że dane podawane przez firmę z Niemiec czy USA będą jakoś tam w miarę rzetelne to w dane podawane przez te 600 firm z Chin już bym tak nie wierzył.
  Co zostanie z takiego porównania jak weźmiemy poprawkę na "rzetelność" danych podawanych przez firmy.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Planer
  Wiele chińskich firm to dziś międzynarodowe koncerny które dbają o jakość swoich produktów. Trudno tu generalizować i robić prosty podział na zachodnie i chińskie

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam

  Też zastanawiam się nad porównaniem Polskich, Niemieckich i Chińskich producentów paneli fotowoltaicznych.

  Czy mają Państwo może doświadczenie z Polskimi lub zagranicznymi firmami którym mogliby się Państwo podzielić?

  Tu pytanie również do Pana Bogdana Czy zgodność z normami IEC 61215:2005 i IEC 61646 Ed2 daje pewność wysokiej jakości paneli?

  Z uszanowaniem
  Filip

  OdpowiedzUsuń
 6. Posiadanie wskazanych certyfikatów pewności nie daje ale jest istotnym wskaźnikiem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się