Szukaj na tym blogu

piątek, 29 czerwca 2012

Mikroinwertery liczne zalety z ważnym problemem.

Coraz więcej producentów inwerterów czy mówiąc po polsku przetwornic wprowadza do sprzedaży mikroinwertery dedykowane do współpracy z jednym modułem fotowoltaicznym. W tym przypadku prąd stały produkowany przez baterię słoneczną jest zamieniany na prąd przemienny bezpośrednio przy module. Następnie kolejne mikroinwertery łączone są równolegle ze sobą i finalnie z centralą za pośrednictwem, której prąd oddawany jest do sieci.


Mikroinwerter Enphase

W materiałach propagandowych (prasowych) można znaleźć informację o licznych benefitach związanych ze stosowaniem w instalacjach mikroinwerterów. Niestety producenci zazwyczaj podają jedynie jedną (korzystną) stronę danej technologii.


Zalety mikroinwerterów

Podstawową zaletą mikroinwertera jest zamiana prądu stałego na przemienny na poziomie jednego modułu fotowoltaicznego z tego powodu moduł ten może pracować z optymalną mocą i nie jest ograniczany słabszymi modułami które mogą znajdować się w łańcuchu. Standardowym problemem tradycyjnych systemów fotowoltaicznych jest utrata efektywności w przypadku pojawienia się w łańcuchu połączonych szeregowo paneli słabszych urządzeń.Różnice w mocach poszczególnych modułów powodują że mocniejsze moduły w łańcuchu pracują jak te słabsze.


Mikroinwertery pozwalają niezależnie wykorzystać potencjał każdego z modułówSłabsze i mocniejsze moduły zawsze będą pojawiać się w instalacji
 • Po pierwsze z uwagi na pewną tolerancję mocy tych urządzeń średnio 3-10%.
 • Po drugie z uwagi na nierównomierne brudzenie się modułów
 • Po trzecie z uwagi na zmienną, jakość wykonania i materiałów, które będą wpływać na szybsze czy wolniejsze "zużycie" się modułów
 • Po czwarte z uwagi na możliwość wystąpienia okresowych zacienień

W każdej instalacji fotowoltaicznej w mniejszym lub większym stopniu będą występować problemy nierównej mocy modułów. W tym przypadku zastosowanie mikroinwerterów pozwoli zwiększyć uzysk energii o kilka - kilkanaście procent. Jednak zazwyczaj będzie to kilka 5-10 procent. Zwiększenie uzysku o kilkanaście-kilkadziesiąt procent byłoby możliwe w skrajnych przypadkach, gdy w łańcuchach zainstalowane są wadliwe moduły lub instalacja jest często zacieniana. Są to przypadki, które nie powinny występować w prawidłowo zaprojektowanych i zamontowanych instalacjach fotowoltaicznych. 
Zaletą instalacji opartej o mikro inwertery jest możliwość monitoringu niezależnie każdego z inwerterów - każdego z panelu. Tego typu monitoring pozwala szybko zlokalizować i wyeliminować słaby moduł w instalacji, który np. uległ awarii.

Niepotwierdzoną zaletą mikroinwerterów jest także ich żywotność. Enphase lider na rynku tego typu inwerterów twierdzi, że, średni czas bezawaryjnej pracy, czyli czas, przez który może działać urządzenie bez przerwy to 119 lat. Potwierdzenie takiego rezultatu wskazywałoby dużą niezawodność tego typu urządzeń także w stosunku do klasycznych inwerterów.Ograniczenia mikroinwerterów

Podstawową i kluczową wadą mikroinwerterów jest ich cena. W małych i średnich instalacjach w przeliczeniu na kW mocy koszt zakupu mikro - inwerterów będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższy niż w przypadku zastosowania centralnego inwertera. W przypadku klasycznych inwerterów centralnych wzrost mocy instalacji przekłada się na jednostkowy spadek ceny za kW mocy. W przypadku mikro-inwerterów takiego efektu nie osiągniemy.

Wśród mikro-inwerterów niema także rozwiązań wyspowych a do rzadkości należą urządzenia trójfazowe.

Problematyczna wydaje się także współpraca mikroinwerterów z panelami cienkowarstwowymi, które wymagają uziemiania tablicy inwertera.Mikroinwertery - kiedy pomyśleć o wyborze.

Obecnie nad wyborem mikroinwerterów powinni zastanowić się inwestorzy planujący montaż małej instalacji do kilku kW mocy zwłaszcza, jeżeli np. na dachu mogą wystąpić lokalne problem z zacienieniem. Mikro-inwertery są także godnym polecenia rozwiązaniem dla inwestorów, którzy myślą o stopniowej rozbudowie swojej instalacji.

Mikro inwertery to technologia, która może mieć przed sobą przyszłość. Na rynku producentów modułów fotowoltaicznych można zaobserwować ciągłą tendencję do wzrostu mocy. Obecnie standardem są modułu ponad 200W a wielu producentów posiada w ofercie modele ponad 300W. Wraz ze wzrostem mocy modułów można spodziewać się spadku ceny za wat mocy zintegrowanego mikroinwertera.

4 komentarze:

 1. Witam
  Podłączyłem sobie mikroinverter 260W do 1-fazowej sieci domowej i chciałbym mieć nad tym jakaś kontrolę. Czy może Pan coś napisać o monitorowaniu tych urządzeń przez specjalne modemy. Czy jest może jakiś inny sposób?
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  Jak obecnie (początek 2020 roku) sprawdza się technologia mikroinwerterów?
  Jest kilka firm produkujących: ENPHASE, APsystems, Hoymiles. Czy mikroinwerter np. QS1 APsystem o mocy 1200W który jest podłączany do 4 paneli o mocy np. 330Wp nie ogranicza maksymalnej produkcji energii elektrycznej? (4x330=1320 > 1200)
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  W jaki sposób podłączyć mikroinwerter?

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się