Szukaj na tym blogu

sobota, 29 września 2012

Koszty montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznej

Bardzo wiele otrzymuję pytań na temat kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz kosztów związanych z jej dalszą eksploatacją. Oczywiste jest, że każdy przypadek jest indywidualny jednak postaram się dziś pokazać podstawowe zależności między kosztami instalacji PV a jej położeniem oraz wielkością zainstalowanej mocy.

Najdroższymi instalacjami w montażu są obiekty najmniejsze. Ze względów technicznych minimalną mocą instalacji fotowoltaicznej, jaką można zamontować i przyłączyć do sieci jest ok 1.5 kW w przypadku mniejszej instalacji trudno byłoby dobrać inwerter i z uwagi na niskie obciążenie mocą pracowałby on bardzo nie efektywnie. Przy obecnych cenach koszt instalacji 1,5 kW to wydatek w przeliczeniu na wat mocy 13zł i więcej. Znaczący udział w kosztach będzie stanowić tu montaż, projekt, transport. Wiele kosztów związanych z przygotowaniem inwestycji nieznacznie zależy od jej mocy. Także wśród kosztów związanych w montażem nie mamy do czynienia z proporcjonalnym do mocy wzrostem wydatków. Im większa instalacja tym koszty wykonania w przeliczeniu na wat mocy mniejsze. Dla instalacji dachowych ekonomicznie uzasadnioną wielkością mocy instalacji PV jest 5-10 kW. Tej wielkości instalację zazwyczaj mieszczą się na dachach a koszt jednostkowy spada do 7.5 - 8 zł za wat, czyli jest o 40% niższy niż dla najmniejszych instalacji. W przypadku instalacji większej niż 10 kW cena jednostkowa nadal będzie spadać jednak bardzo powoli. Duże instalacje 100 - 1000 kW można obecnie wykonać w granicach 6-6.7 zł/wat.

Bardzo często pada także pytanie gdzie montować instalację fotowoltaiczną na dachu czy na gruncie przy budynku. Z uwagi na optymalizację kosztów, jeżeli istnieje tylko możliwość montażu na skośnym dachu to zdecydowanie należy wybrać to rozwiązanie. Koszty montażu małej instalacji na dachu skośnym są znacznie niższe niż na gruncie przy budynku. Także zmieniające się prawo (nowa ustawa o OZE) zakłada formalne ułatwienia dla małych instalacji dachowych do 40kW nie będzie potrzebne pozwolenie ani zgłoszenie. W przypadku instalacji na gruncie nawet tych małych wymagane będzie pozwolenie na budowę.


Koszty instalacji fotowoltaicznej w zależności od mocy
Koszty instalacji fotowoltaicznej w zależności od mocy w przeliczeniu na wat

Oprócz kosztów montażu instalacji dla każdego inwestora bardzo ważne są koszty eksploatacyjne jak serwis i obsługa. W tym przypadku także ważna jest wielkość instalacji. W przypadku małych mocy koszt jednostkowy przypadający na wat zainstalowanej mocy będzie największy. Generalnie w przypadku małych instalacji koszt wizyty technika w niewielkim stopniu zależy od mocy instalacji. Panele fotowoltaiczne oraz inwertery zazwyczaj objęte są długimi gwarancjami producenta i jeżeli inwestor nie skusi się na podejrzanie tanie rozwiązania niewiadomego pochodzenia oraz nie zostaną popełnione błędy projektowe czy wykonawcze wymiany urządzeń w przypadku fotowoltaiki zdarzają się rzadko i będą występować dopiero po wielu latach eksploatacji. Jednym ze stałych kosztów, z którego raczej nie warto rezygnować to ubezpieczenie instalacji gdyż chyba najgorszym dla inwestora może być zniszczenie instalacji w wyniku zdarzenia losowego w pierwszych latach jej działania. Odnosząc koszty eksploatacyjne do wartości instalacji w przypadku najmniejszych mocy 1.5 kW należy założyć, że średnioroczne koszty eksploatacyjne (uwzględniające już przyszłe naprawy) będą wynosić 10-15% wartości instalacji co jest bardzo wysokim kosztem. W przypadku optymalnej wielkości małej instalacji 5-10 kW koszty te spadają do zaledwie 3-4%. W przypadku dużych instalacji 100 - 1000 kW koszty eksploatacyjne mogą zostać zredukowana do 1-2% wartości instalacji.

Koszty eksploatacyjne instalacji fotowoltaicznej jako procent kosztów jej wartości
Koszty eksploatacyjne instalacji fotowoltaicznej jako procent kosztów jej wartości

Zobacz także: 

1 komentarz:

  1. Witam.

    Fakt jest rzeczywiście taki, iż ceny instalacji w Polsce są wysokie. W celu obniżenia kosztów można importować instalacje z krajów Beneluxu. Tam koszty zamykają się w granicach 3 zł za wat w przypadku zakupu bez montażu i około 6 zł w przypadku zakupu z montażem.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się