Szukaj na tym blogu

niedziela, 7 października 2012

Czy instalację fotowoltaiczną należy myć ?

Temat mycia instalacji fotowoltaicznych wydałby się banalny i oczywisty gdyby nie kreatywny marketing producentów paneli fotowoltaicznych, którzy z uporem maniaka twierdzą, że ich produkty czyszczą się same pod wpływem warunków atmosferycznych. W materiałach reklamowych jest zawarta jedynie część prawdy. Faktem jest, że rzęsisty deszcz usunie część zabrudzeń zwłaszcza zalegającą grubszą warstwę kurzu jednak pod wpływem warunków atmosferycznych (deszcz śnieg) panel nie będzie w pełni czysty.

zabrudzony panel fotowoltaiczny
Na pierwszy rzut oka czysty panel fotowoltaiczny nie jest w pełni pozbawiony zabrudzeń (zdjęcie wykonane 2 dni po opadach deszczu)
 
W pewnym uproszczeniu można założyć, że kurz i inne nietrwale związane z panelem zabrudzenia w większości są usuwane i na okoliczność ich występowania można by nie myć generatora PV. Wyjątek stanowi długi okres bez opadów w czasie, kiedy to warstwa kurzu może być źródłem znacznego ograniczenia przezierności szyby, co za tym idzie istotnie wpływać na spadek produkcji energii.

Brak czyszczenia panelu fotowoltaicznych wpływa także na kumulowanie się zabrudzeń silnie związanych z panelem takich jak odchody ptaków inne często trudne do zdefiniowania pod kątem pochodzenia zabrudzenia, które mają kilka wspólnych cech:
  • w znacznym stopniu są odporne na czyszczenie przez deszcz
  • długo zalegają
  • mają charakter punktowy

Z uwagi, że zacienienie nawet fragmentu ogniwa w panelu znacząco przekłada się na zmniejszony uzysk energii z całej baterii słonecznej a nawet całego stringa połączonych ze sobą szeregowo paneli PV eliminowanie tego typu zanieczyszczeń jest ważnym elementem wydajnej pracy całej instalacji. Brak cyklicznego minimum 1-2 razy w roku czyszczenia całej instalacji może mieć istotny wpływ na zmniejszenie się produkcji energii.

Przykłady tylko niektórych zanieczyszczeń na panelach fotowoltaicznych na farmie w miejscowości Ruskov (Słowacja) o mocy 1,6 MW. Farma nie była czyszczona od ponad roku.


Niewielnie zabrudzenia panelu fotowoltaicznego
Niewielkie zabrudzenia też mogą mieć wpływ na pracę panelu fotowoltaicznego

Zabrudzenia panelu fotowoltaicznego odchodami ptasimi
Zabrudzenia panelu fotowoltaicznego odchodami ptasimi

Duże zabrudzenie ptasimi odchodami panelu fotowoltaicznego
Duże zabrudzenie ptasimi odchodami które z uwagi na rozmiary może ograniczać lub całkowicie wyeliminować z pracy część panelu PV istotnie wpływając na wydajność całego stringa. 

Zaledwie pobieżna inspekcja części instalacji wykazała, że ok 10% paneli miało dające się łatwo zauważyć punktowe zanieczyszczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się