Szukaj na tym blogu

niedziela, 7 kwietnia 2013

Moduły fotowoltaiczne - degradacja EVA

EVA (Ethylene-vinyl acetate) - to cienka przeźroczysta warstwa okrywająca ogniwa w module fotowoltaicznym, której zadaniem jest szczelne odizolowanie połączonych ogniw. Zasadniczo powinna być przeźroczysta i niewidoczna dla oczu. Gdy ją zobaczymy oznacza to, że mamy poważne kłopoty gdyż moduły, które kupiliśmy są słabej, jakości i doszło do korozji warstwy EVA. W przypadku zastosowania słabej, jakości warstwy EVA lub nienależytego jej położenia i kapsułkowania oraz przy złej budowie modułu dochodzi do degradacji warstwy EVA. 

Najczęstszym objawem jest zżółknienie a następnie zbrązowienie przestrzeni wokół ogniw po pierwszych kilku latach pracy instalacji.

moduł fotowoltaiczny degradacja EVA
Zżółknienie warstwy EVA zmniejsza światło przepuszczalność i wydajność modułu.

Warstwa EVA może także ulegać miejscowej degradacji. Pojawienie się bąbli to najprawdopodobniej oznaka rozszczelnienia warstwy EVA i przedostania się wody. Pojawiające się na module jasne plamy przekładają się na mniejszą wydajność.

moduł fotowoltaiczny degradacja EVA białe plamy
Jasne plany na module fotowoltaicznych to objaw miejscowego odklejenia się warstwy EVA od ogniwa

Dlatego nie zawsze warto oszczędzać kilka centów na wacie. Bardzo często wyższa cena w przypadku modułów PV jest wynikiem zastosowania lepszych komponentów i dokładniejszego procesu produkcji. Jak pokazują powyższe zdjęcia nie każdy moduł będzie wydajnie pracował 15 czy 25 lat.
Prześlij komentarz