Szukaj na tym blogu

sobota, 12 kwietnia 2014

Cena minimalna na moduły fotowoltaiczne pozwoli dodatkowo zarobić chińskim producentom ponad 800 mln euro.

Koalicja Pro sun na czele z niemieckim Solar World-em doprowadziła w czerwcu zeszłego roku do nałożenia ceł antydumpingowych a następnie po dwóch miesiącach od ich obowiązywania ceny minimalnej na moduły z krzemu krystalicznego w wysokości 0,56 euro/Wp i limit importu w o wolumenie 7 GW. Już wtedy bardzo sceptycznie odnosiłem się do tej decyzji. W szczególności nie spowodowała ona rozwoju europejskiego rynku producentów modułów, pozwoliła za to na drugi oddech chińskim producentom i sprzedaż do europy w marżami, o jakich bez nałożonych restrykcji mogłyby tylko pomarzyć. Polityka UE w sprawie importu modułów fotowoltaicznych spowodowała, że w europie chińskie moduły sprzedawane są 25% drożej niż na innych rynkach.

Przy średniej cenie dobrych chińskich modułów wynoszących obecnie ok. 0,44 - 0,45 euro/Wp w europie muszą być one sprzedawane za 0,56 euro/Wp daje to ekstra marże na poziomie 0,115 euro/Wp co przy rocznym limicie 7 GW sprzedaży daje dodatkowy zarobek dla chińskich producentów na poziomie ok 800 mln euro.

Dzięki niefortunnym posunięciom komisji europejskiej, europejscy producenci wydadzą w tym roku dodatkowo kilkaset mln euro na budowę nowych instalacji, europejscy producenci jak byli w trudnej sytuacji tak są za to chińczycy z kontynentu i Tajwanu przeżywają rozkwit biznesu jak nigdy. Teraz komisja europejska mówi o obniżeniu ceny minimalnej do 0,53 euro/Wp. Nie byłoby dla mnie dziwne jakby ta decyzja najbardziej rozczarowała chińskich producentów:)
Prześlij komentarz