Szukaj na tym blogu

piątek, 30 maja 2014

Czy duże instalacje fotowoltaiczne mają szansę na rozwój po wejściu ustawy o OZE ?

Po wejściu ustawy o OZE rozwój większych instalacji PV stanie raczej pod znakiem zapytania. Zwłaszcza te realizowane przez małych i średnich inwestorów, którzy chwieliby zainwestować w instalację PV o mocy 1 lub kilku MW.

Kto będzie mógł budować elektrownie, OZE po wejściu ustawy?

Należy mieć na uwadze fakt, że po wejściu ustawy "wsparcie" będzie otrzymywał tylko ten, kto wygra aukcję a nie jak obecnie każdy, kto zbuduje elektrownię.

Kto będzie mógł brać udział w aukcji?

Firma, która przejdzie ocenę formalną i będzie posiadać min:
  • Warunki przyłączenia i zawartą umowy przyłączeniową (zapis ten sprawia że nie wygrywając aukcji ZE może wymóc na nas współfinansowanie przyłącza które nie będzie nam potrzebne )
  • Prawomocne pozwolenie na budowę (zapis ten oznacza, że na etapie aukcji konieczne będzie posiadanie projektu budowlanego i przejście całej drogi formalnej)
  • Decyzję środowiskową

Kto wygra aukcję?

Słowo aukcja nie do końca tu pasuje będzie to raczej konkurs ofert z ceną minimalną. Prezes URE nie rzadziej niż raz w roku ogłosi konkurs na określoną ilość MWh zielonej energii. Za pomocą platformy internetowej każdy, kto zostanie dopuszczony do aukcji będzie mógł złożyć swoją ofertę. Wygrywają ci, którzy zaproponują najmniej. Reszta czeka na kolejną szansę.

Jaka będzie cena minimalna ?

Cena minimalna będzie inna dla każdego OZE ogłaszana nie później niż 60 dni przed aukcją (60 dni to bardzo krótki okres, co oznacz, że przygotowania do aukcji inwestor będzie musiał podjąć na długo przed poznaniem ceny, po jakiej będzie miał szansę sprzedawać energię)

Kto określi cenę minimalną ?

Minister gospodarki w oparciu o wyniki analiz ekonomicznych opracowywanych przez jednostki naukowo badawcze i doradcze - czyli przez osoby niemające większego pojęcia o kosztach elektrowni OZE.

Dlaczego będzie trudno zrealizować instalację PV po wejściu ustawy?

System premiuje rozwiązania najtańsze i dostarczające więcej niż 4000 MWh/MW/rok czyli głównie biomasę ewentualnie biogaz. Raczej większość inwestorów, którzy biznes nie traktują, jako hazard nie podejmie ryzyka wydatku rzędu 60-90 tyś zł/MW, aby przygotować inwestycję do aukcji, którą nie dość, że nie wiadomo czy wygra to nie wiadomo nawet, jaka może być minimalna cena na aukcji.
Prześlij komentarz