Szukaj na tym blogu

niedziela, 12 kwietnia 2015

Czy instalacje wybudowane w tym roku mają szanse na objęcie taryfami FIT ?

Taryfy gwarantowane będą obowiązywać od 1 stycznia 2016r. jednak już obecnie na rynku widać duże poruszenie. Ostatni wpis spowodował setki pytań czy instalacja wybudowana w tym roku i przyłączona w przyszłym będzie objęta taryfami FIT. Najprościej rzecz ujmując można odpowiedzieć niewiadomo i raczej nie.

Główny problem leży w sformułowaniu zapisów art. 41ust.10 i ust. 15 ustawy gdzie znajduje się zapis, że taryfami zostaną objęte nowobudowane instalacje.

cytat:
"Sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji do mocy....."

Pojęcie instalacji nowobudowanej nie jest sformułowane w żadnym polskim akcie prawnym i zapis ten będzie wymagał doprecyzowania możliwe, że nawet na poziomie nowelizacji ustawy a przynajmniej na poziomie rozporządzenia lub innego aktu tej rangi. Na obecny stan wiedzy nie można stwierdzić ze pojęcie nowobudowanej instalacji przyrówna się do pojęcia instalacji nowo przyłączonej. Czyli nie można stwierdzić, że za nowobudowaną instalację zostaną uznane te instalacje, które wprowadzą po 1 stycznia prąd do sieci lecz zostały wykonane wcześniej. Z jakichś powodów ustawodawca rozdzielił te dwa pojęcia.

Zasadniczo scenariusze mogą być dwa.
  1. Pojęcie nowobudowanej instalacji zostanie przyrównane do pojęcia nowo przyłączonej instalacji
  2. Pojęcie nowobudowanej instalacji zostanie zdefiniowana literalne, jako instalacja fizycznie wykonana po 1 stycznia 2016r.

Który wariant jest bardziej prawdopodobny trudno powiedzieć z tego powodu osobom chcącym zainwestować w instalację PV radzę poczekać przynajmniej do czasu doprecyzowania tej kluczowej kwestii przez ustawodawcę, aby się nie okazało że zamiast 65 czy 75 groszy za kWh przez piętnaście lat będą otrzymywać 16.
Prześlij komentarz