Szukaj na tym blogu

niedziela, 22 marca 2020

Wpływ COVID 19 na rozwój fotowoltaiki w Polsce

Nieco ponad miesiąc temu szczyt zachorowań na COVID 19 w Chinach spowodował liczne opóźnienia w dostawach modułów PV. W konsekwencji wiele inwestycji w Polsce musiało zostać przełożonych z uwagi na ograniczoną dostępność urządzeń. Jeszcze wtedy mało kto spodziewał się że liczba zachorowań tak szybko rozwinie się w Europie. Co więcej mało kto spodziewał się że tak szybko zostanie ograniczona działalność wielu branż oraz przepływ i aktywność społeczna. Mimo iż branża fotowoltaiczne nie jest dotknięta epidemią koronawirusa bezpośrednio jak turystyka, hotelarstwo czy restauratorstwo podobnie jak większość gałęzi gospodarki obrywa rykoszetem. W obecnie tworzenie scenariuszy jest niezwykle trudne gdyż sytuacja epidemiologiczna rozwija się bardzo dynamicznie. Niemniej jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz dla branży fotowoltaicznej to obecnie spowolnienie a nie głęboka recesja.

Epidemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 wcześniej czy później minie a życie gospodarcze znaczenie wracać do normalizacji. Nie oznacza to jednak że decyzje gospodarcze będą takie jak sprzed epidemii. Wysoce prawdopodobne jest że Polska gospodarka o ile nie wejdzie w recesję to silnie spowolni. Zapewne wiele firm zbankrutuje a bezrobocie wzrośnie. W takie sytuacji najbardziej ograniczone zostaną wydatki na produkt i usługi z góry piramidy potrzeb z kolei w niewielkim stopniu odbije się to na usługach i produktach zapewniających zaspokojenie potrzeb z dołu piramidy. Pytanie jakie się pojawia - gdzie w tych potrzebach jest fotowoltaika?

Dla osób które postrzegają instalację fotowoltaiczną jako drogą fanaberię na ekologiczny sposób produkcji prądu. Decyzja o wykonaniu takiej instalacji odległa była przed epidemią i teraz będzie tylko bardziej odległa. Z kolei na przestrzeni ostatnich kilku lat montaż domowej czy czy firmowej elektrowni PV stał się inwestycją w stabilizację kosztów energii elektrycznej. Okres zwrotu inwestycji jest znacznie krótszy od okresu użytkowania instalacji PV. Co więcej ciągła stymulacja rynku za pomocą ulg podatkowych w postaci ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji z programu “mój prąd” nadal pozytywnie powinien wpływać na ten rynek. Jedną z istotnych decyzji gospodarczych jaka już zapadła w wyniku epidemii to obniżenie stóp procentowych. Oznacza to że i tak nie drogie kredyty staną się jeszcze tańsze. Już teraz akcja finansowania preferencyjnymi kredytami inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest bardzo szeroka a wiele banków ma przygotowane specjalne produkty kredytowe pozwalające na rozłożenie na raty montażu instalacji PV nawet do 10 lat. W optymalnym modelu łącząc dotację, ulgę podatkową i kredyt można zamienić rachunki za prąd niższą ratą kredytu. Jeżeli większość klientów będzie postrzegać własną elektrownię jako sposób na oszczędzanie, po przejściowych perturbacjach wynikających z ograniczenia kontaktów międzyludzkich nad branżą fotowoltaiczną znów powinno zaświecić Słońce.

13 komentarzy:

 1. Dzień dobry Panie Bogdanie. Pomimo cięcia stóp procentowych, kredyty raczej nie będą tańsze. Banki już podnoszą prowizje oraz wprowadzają różnej maści obostrzenia. Wszyscy czekali na kryzys tylko nie mieli pretekstu - teraz go mają i wszystko nam ładnie zanurkuje. Wydaje się, że PV jest branżą, którą banki polubiły, ale tak piękne perspektywy jak 2 miesiące temu prędko nie wrócą. Zdrowia życzę i pozdrawiam. ...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oby ten kryzys szybko się skończył. Tak dużo ludzi pracuje w tym sektorze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obecny wirus ma bardzo zły wpływ na gospodarkę Polski. O fotowoltaice i wirusie pisałam na swoim blogu fotowoltaikawpraktyce.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Również zastanawiam się jaki to będzie miało wpływ, jednak tego typu źródła energii ciągle będą wykorzystywane. Pytanie tylko w jakim stopniu i jak wielu ludzi będzie się na nie decydować. Warto też wspomnieć o tych, którzy pracują w tej branży. Oby obecna sytuacja nie pozbawiła ich zatrudnienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety koronawirus odbił się prawie na każdym. Mimo wszystko fotowoltaika nadal jest i będzie popularna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę. Ogólnie przyszłość to zasilanie energią słoneczną różnego rodzaju sprzętów, gadżetów nie wspominając o całych domach, gospodarstwach, samochodach, satelitach kosmicznych...

   Usuń
 6. Myślę, że wpływ COVID 19 na rozwój fotowoltaiki w Polsce będzie większy niż wcześniej, bo pewnie cena prądu wzrośnie, a jak będziemy mieli zainstalowane na dachu panele słoneczne, to będziemy samodzielnie wytwarzać prąd. Ceny prądu są wtedy niższe. A dzięki dofinansowaniom (tu można o nich przeczytać swiatoze.pl/fotowoltaika-dla-domu-koszty-wymiary-potrzebna-moc ) koszt instalacji zwróci się bardzo szybko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Covid ma wpływ na kazdy biznes, a najbardziej ucierpiał przemysł https://www.dyszeprzemyslowe.pl/dysze-powietrzne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo też ucierpieli właściciele dyskotek i restauracji. Miejsca, w których kilkaset osób tańczyło i się bawiło są cały czas zamknięte, a czynsze trzeba płacić.

   Usuń
 8. Jedno nie ulega wątpliwości. Świat się zmienia i już nie będzie taki jak był. W wielu ludziach budzi się pro-ekologiczna świadomość. Owszem jest jeszcze spora grupa osób szkodzących sobie i innym (np. spalających śmieci w domowych piecach) jednak z czasem takie jednostki wyginą.

  Świat niedalekiej przyszłości będzie światem, w którym będziemy produkować prąd na wiele różnych sposobów (nawet ciepło ludzkiego ciała potrafi dostarczać energię, są nawet smartwatche zasilane w ten sposób). Jeśli zaś chodzi o energię słoneczną to jestem jej wielkim entuzjastą, z wielkim optymizmem patrzę na coraz większą ilość gadżetów zasilanych w ten sposób (są już takie smartwatche i pomysły na smartfony).

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam wszystkich, Nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby poświadczyć dobre uczynki BABA NOSA UGO ze świątyni Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem mężatką od około 28 lat, doszło do tego, że mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci dla innej kobiety na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że ma romans z inną kobietą, ta kobieta chce odebrać moje szczęście i wszystko, na co pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka świadectw dotyczących Spellcaster w Internecie.
  Niektórzy zeznawali, że sprowadził z powrotem ich byłego kochanka, niektórzy zeznali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, leki ziołowe na choroby takie jak fybroid, astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarownika, ale nie miałem wyboru, ponieważ wszędzie szukałem rozwiązania, więc otrzymałem e-mail od BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
  Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu swój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, a ja zrobiłem tak, jak polecił, przygotowałem coś dla mnie i zrobiłem większość rzeczy sam, właściwie wątpiłem, kiedy mi powiedział że powinnam się spodziewać dobrych wiadomości, minęło mniej niż 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy szczęśliwsi niż kiedykolwiek wcześniej.
  Chcę bardzo podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwami. Jeśli masz jakiś problem duchowy i szukasz prawdziwego i autentycznego Czarodzieja, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com

  WhatsApp: +33753216802

  https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się