Szukaj na tym blogu

wtorek, 23 lutego 2010

Czy to początek końca centralnego wytwarzania energii

Ostatnio czytelnik bloga przesłał mi ciekawy link, który jest na tyle interesujący, że warto go przedyskutować na forum bloga. Temat najlepiej opisuje poniższy reportaż.
Idea produkcji energii za pomocą ogniw paliwowych nie jest nowa. Wiele firm pracuje nad rozwiązaniami tego typu jednak zawsze na drodze staja podobne problemy – wysoka cena samego ogniwa oraz problemy z dystrybucją paliwa, którym jest wodór drogi, trudny w transporcie i magazynowaniu nośnik energii.
Właśnie w tym miejscu pojawia firma bloom energy która twierdzi, że opracowała ogniwo paliwowe tanie w produkcji, gdyż nie zawiera drogich metali szlachetnych jak np. platyna a dodatkowo bardzo uniwersalne gdyż jako paliwo może być stosowany metan, biogaz, propan butan a nawet biodiesel. Sama firma bloom energy jest niezwykle tajemnicza niewiele mówi o szczegółach swojej technologii choć wśród swoich klientów posiada tak znanych gigantów jak Google, Fed Ex, Wal mart czy Ebay. Także wielu znanych inwestorów powierzyło jeje swoje pieniądze. Bloom energy pewnością nie narzeka na brak funduszy podobno udało jej się pozyskać 400 mln$. Obecnie firma sprzedaje jedynie kilkuset kW moduły za 700 – 800 tys $ które mają być o 50% bardzie wydajne niż turbiny gazowe (znów brak szczegółów). Jednak prawdziwą rewolucja mają stać się ogniwa przeznaczone do domów jednorodzinnych tzw Bloom Box cały moduł ma być wielkości lodówki a znajdujące się w nim ogniwa będą mogły zarówno produkować energię z np. gazu ziemnego jak również produkować wodór z energii dostarczanej z zewnętrznego np. odnawialnego źródła. Dodatkowo zgodnie z zapowiedzią koszt takiego Bloom Box dla domu jednorodzinnego biedzie wynosił ok 3000$ co wydaje się niezwykle atrakcyjną ceną.

Jeżeli spełnią się zapowiedzi firmy bloom energy możemy spodziewać się prawdziwej rewolucji w produkcji energii. Może okazać się to początek odchodzenia od scentralizowanego systemu produkcji energii. Ogniwa paliwowe w formie zaprezentowanej przez bloom energy mają szansę stać się także ogniwem łączącym odnawialne źródła energii z paliwami kopalnymi. Magazynowanie wodoru choć mniej efektywne energetycznie od magazynowania prądu w akumulatorach jest znacznie tańsze i prostsze dając realna szansę na niezależność energetyczną w rozsądnych kosztach.

Link do tematu
businessweek.com
Prześlij komentarz