Szukaj na tym blogu

środa, 24 lutego 2010

bloom energy - cd..

Ku mojemu zaskoczeniu o bloom energy mówiły wczoraj nawet main-stream media widziałem wzmianki w serwisie tvn 24 i cnbc. Nawet oficjalna strona bloom energy wzbogaciła się o garść bardziej precyzyjnych informacji.

Choć nadal nie ujawniono wielu szczegółów wiadomo już że technologia bloom energy opiera się o ogniwa SOFC a schemat działania tego ogniwa można zobaczyć tu Niestety nie ujawniono jak i czy został rozwiązany problem wysokiej temperatury pracy ogniwa oraz elastyczność mocy. Typowy SOFC źle radzi sobie z pracą pod zmieniającym się obciążeniem z uwagi na długi czas rozruchu. Dodatkowo choć bloom energy chwali się wysoką sprawnością ogniw w materiałach reklamowych dołączanych do sprzedawanych modułów o mocy 100kW ES-5000 Energy Server sprawność konwersji oszacowano na ok 50% i emisję CO2 na poziomie 350kg/MWh co trzeba przyznać nie jest wynikiem oszałamiającym.

Pytanie jakie się nasuwa to jak szybko firmie uda się wdrożyć masową produkcję która pozwoliłaby obniżyć cenę i uczynić produkt bardziej dostępnym. Nadzieje na rychłą rewolucję w energetyce studzi także sam prezes bloom energy K.R. Sridhar podkreślając że kompaktowych rozwiązań dla domów jednorodzinnych opartych o nowe ogniwa możemy spodziewać się już bądź aż za 5-10 lat
Prześlij komentarz