Szukaj na tym blogu

niedziela, 13 lutego 2011

"sun shot" - Amerykański pomysł na rewolucję w energetyce

"sun shot" to nowy program administracji Baraca Obamy, który w ciągu 10 lat ma doprowadzić energetykę słoneczną i wiatrową do rynkowego poziomu can. Program jest wzorowany na programie "moon shot" prezydenta J.F. Kennediego który w ciągu dekady doprowadził do lądowania człowieka na księżycu co było historycznym wydarzeniem. Jak widać prezydent Obama chce się skoncentrować na bardziej przyziemnych lecz nie mniej ważnych problemach.

Jak można przeczytać na stronie projektu http://www1.eere.energy.gov/solar/sunshot/about.html W ciągu 10 lat ma zostać podjętych szereg działań które finalnie spowodują redukcję ceny energii z ogniw fotowoltaicznych o 75% . Jeden wat zainstalowanej mocy elektrowni słonecznej na spaść do 1$ a koszt wyprodukowania 1kWh ma wynosić 0,06$.

W ramach programu ma być przeznaczane coroczne 200 mln$ na badana nad energetyką słoneczną w obszarach takich jak: poprawa sprawności, rozwój nowych technologii, redukcja kosztów produkcji, a także wyeliminowanie nie technicznych barier. Efektem podjętych działań ma być spadek ceny systemów solarnych i energetyki wiatrowej do poziomu w którym będą one konkurencyjne cenowo z paliwami kopalnymi bez żadnego dodatkowego wsparcia finansowego.

Program w swych celach wydaje się bardzo ciekawy i w przypadku powodzenia rzeczywiście mógłby doprowadzić do rewolucji w energetyce. Problemem może być wysokość finansowania które jak na możliwości USA i porównanie do programu "moon shot" jest symboliczny.


Prześlij komentarz