Szukaj na tym blogu

niedziela, 17 czerwca 2012

Wrażenia z intersolar 2012

Moja ostatnia nieobecność na blogu spowodowana była wyjazdem do Monachium na targi Intersolar. Z góry polecam każdemu zainteresowanemu branżą słoneczną podobny wyjazd. Targi są naprawdę duże z licznymi nowościami.

Przyjeżdżając do południowych Niemiec od razu widać, że ten kraj fotowoltaiką stoi. Nie trzeba daleko szukać, aby zobaczyć kilku MW farmę słoneczną a na średnio połowie domów, na których dach na to pozwala znajduje się mikro elektrownia fotowoltaiczna.


Wracając do targów Intersolar to targi branży słonecznej tzn fotowoltaiki i techniki cieplnej w praktyce to jednak targi w dużej przewadze fotowoltaiczne z dodatkiem techniki cieplnej. Targi potwierdzają trend, że słoneczna branża grzewcza jest w wyraźnej defensywie w europie. Przy pewnym poziomie ceny instalacja kolektorów słonecznych staje się bezzasadna. Energia elektryczna jest bardziej uniwersalna i bardziej wartościowa. Intersolar w przeciwieństwie do polskich targów to dalej miejsce dla spotkań biznesu z danej branży. Mnóstwo wystawców mnóstwo zwiedzających, z których zdecydowaną mniejszość stanowią "domkowicze" i studenci.


Nie sposób opisać wszystkie nowości z branży PV jakie można było zobaczyć na intersolar w tym roku. Poniżej wybrane najciekawsze w ocenie autora produkty.

Systemy umożliwiające integrację baterii słonecznych z poszyciem dachowym to niewątpliwie przyszłość systemów fotowoltaicznych. Na targach wiele firm oferowała zarówno dachówki fotowoltaiczne jak i systemy umożliwiające montaż i integrację paneli z dachem.

Dachówka fotowoltaiczna
Dachówka fotowoltaiczna
Dachówka fotowoltaiczna

Dachówka fotowoltaiczna
Montaż paneli fotowoltaicznych w sposób zintegrowany z dachem
Montaż paneli fotowoltaicznych w sposób zintegrowany z dachem

Wśród paneli fotowoltaicznych bardzo ciekawe wydawały się moduły przeznaczone do montażu w miejscach przeszklonych, które z uwagi na zatopienie ogniw w przeźroczystej płycie szklanej absorbowały promieniowanie słoneczne z przodu i z tyłu (promieniowanie odbite).

Panel fotowoltaiczny absorbujący promieniowanie z tyłu i przodu

Wiele firm zaprezentowało także hybrydowe panele składające się z ogniw zbudowanych z krzemu mono i poli krystalicznego, które charakteryzowały się zwiększonym uzyskiem energii w wysokich temperaturach. Więcej o korzyściach ze stosowania tego typu paneli w innym wpisie.

Panel fotowoltaiczny z ogniw z mieszaniny krzemu mono i polikrystalicznego o zwiększonej wydajności w wysokich temeraturach

W przypadku inwerterów nowościami w wielu firmach były mikro przetwornice przeznaczone do obsługi jednego modułu. W tego typu systemach każdy moduł ma własny inwerter zamiast jednej jednostki centralnej. Zaletą tego typu rozwiązania jest brak utraty mocy systemu w przypadku zacienienia jednego modułu. Szerzej o tego typu systemach w innym wpisie.

Mikro inwerter do podłączenia jednego panelu


Więcej z intersolar w następnym numerze GlobEnergia.

1 komentarz:

  1. a czy moznaby prosic o cos wiecej na temat zaprezentowanych dachowek i paneli dachowych, zwlaszcza orientacyjne koszty bo z tego co udalo mi sie znalesc w necie cenowo to nie jest rewelacja

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się