Szukaj na tym blogu

niedziela, 5 sierpnia 2012

Instalacja fotowoltaiczna na trakerach - czy jest zasadna w Polsce ?

Trakery to urządzenia, które podążają za słońcem przez co zamocowane na nich panele fotowoltaiczne oświetlane są zawsze pod kątem zbliżonym do prostego. Montując instalację fotowoltaiczną na tego typu urządzeniach możemy w polskiej strefie geograficznej zwiększyć uzysk energii z instalacji o ok. 25% w stosunku do instalacji nieruchomej. Czy tego typu instalacje są zasadne?

Instalacja fotowoltaiczna oparta o system nadążny


Zwiększony uzysk energii z zainstalowanego wata baterii słonecznych to główna korzyść ze stosowania systemów nadążnych. Jednak z drugiej strony należy liczyć się z szeregiem wad.
  • Zwiększone koszty inwestycyjne od 15-30%
  • Zwiększone koszty serwisu
  • Zwiększona awaryjność
  • Ze względów bezpieczeństwa przy dużej prędkości wiatru traker ustawia się poziomo do gruntu
  • Większa powierzchnia zajęta przez instalację

Powyższe wady i ograniczenia sprawiają, że w mojej ocenie brak jest zasadności wykorzystania systemów nadążnych w polskiej szerokości geograficznej.

Instalacja fotowoltaiczna na trekerach o mocy 1 MW na Słowacji koło Koszyc

Mając przyjemność odwiedzić jedną z nielicznych w Europie instalacji nadążnych w Koszycach na Słowacji o mocy 1 MW dodatkowo utwierdziłem się w przekonaniu o braku celowości tego typu instalacji. Po dwuletniej działalności widać było, że instalacja od strony technicznej jest mocno "zużyta". Prawdopodobnie od naporu silnego wiatru belki nośne trakerów sprawiały miejscami wrażenie lekko przekrzywionych, czego skutkiem był brak spasowania części paneli i ich luzowanie się, które sprawia, że przy silniejszym wietrze panele trzepocą jak liście na drzewie. Takie warunki pracy z pewnością przekładają się na mniejszą trwałość mechaniczną paneli PV i ryzyko powstania mikropęknięć prowadzących do gorących punktów.

Widom z tyłu trakera. Panele o mocy 11kW połączone są z inwerterem o mocy 10 kW

System nadążny sprawdza się dobrze w strefach międzyzwrotnikowych gdzie wystarcza traking jedno osiowy znacznie łatwiejszy w realizacji. W strefach umiarkowanych z uwagi na zwiększone koszty inwestycyjne i serwisowe trudno mówić o zasadności stosowania trakerów. Należy mieć na uwadze, że zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej długa, bezawaryjna i praktycznie bezobsługowa praca. Dodawanie mechanicznego elementu w postaci trakera sprawia, że instalacja przestaje być bezobsługowa a awaryjność znacząco wzrasta.
Widoczny brak spasowania Paneli PV na trakerze

Prześlij komentarz