Szukaj na tym blogu

niedziela, 14 października 2012

Diody bocznikujące i ich wpływ na wydajność paneli PV

Obecnie dostępne panele fotowoltaiczne posiadają zazwyczaj 3 diody bocznikujące połączone równolegle z łańcuchem 20-24 ogniw. Konsekwencją takiej budowy jest niezależna praca każdego z 3 fragmentów panelu, która nabiera znaczenia w przypadku pojawienie się zacienień. Większa liczba diod jest korzystniejsza pod kątem maksymalizacji uzysku energii z panelu fotowoltaicznego. W przypadku jego punktowego zacienienia wyłączeniu ulega tylko jeden łańcuch a nie cały panel.

zacienianie liściem fragmentu panelu fotowoltaicznego
Grafika obrazująca skutek zacieniania liściem fragmentu panelu fotowoltaicznego


W przypadku panelu z jedną diodą bocznikującą nawet punktowe zacienienie jednego ogniwa powstałe w wyniku przyklejenia się liścia czy ptasiej kupy powoduje wyłączenie z pracy całego panelu. Z kolei w przypadku konstrukcji z trzema diodami punktowe zacienienie powoduje jedynie częściowy ok 33% spadek mocy.

Oprócz liczby diod często znaczenia nabiera sposób montażu samego panelu zwłaszcza, gdy nie możemy wyeliminować pojawiających się okresowo zacienień.
Wpływ ustawienia panelu PV na pojawiające się zacienienie od wschodu lub zachodu
Wpływ ustawienia panelu PV na pojawiające się zacienienie od wschodu lub zachodu

W przypadku, gdy element zacieniający może pojawić się od wschodu lub zachodu paneli PV korzystniejsze jest ustawienie pionowe paneli (o ile łańcuchy ogniw są łączone pionowo) W takim układzie pojawienie się cienia na panelu będzie powodować spadek mocy w poszczególnych sekcjach a nie całym panelu.


Instalując panele fotowoltaiczne w polskich warunkach klimatycznych należy wziąć pod uwagę okresowo pojawiający się czynnik zacieniający, jakim jest śnieg. 

Farma fotowoltaiczna wierzchosławice
W przypadku ustawienia paneli pionowo instalacja nie będzie produkować żadnej energii do czasu całkowitego stopienia się śniegu.

Farma fotowoltaiczna ruskov
Przy układzie poziomym instalacja będzie sukcesywnie rozpoczynać pracę wraz z topieniem się śniegu i jego przesunięciem w dół paneli.


Prześlij komentarz