Szukaj na tym blogu

niedziela, 11 listopada 2012

Wydajność instalacji fotowoltaicznej

W polskich warunkach klimatycznych optymalnie zlokalizowana usytuowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować rocznie nieco ponad 1 000 kWh z zainstalowanego kW mocy (STC). Zazwyczaj ten wskaźnik dla poprawnych instalacji oscyluje wokół 950 - 1025 kWh/kW w zależności od technologii wykorzystanych paneli fotowoltaicznych, inwertera i lokalizacji. W przypadku instalacji, do których budowy użyte zostały urządzenia o słabych parametrach (zwłaszcza inwerter i panele fotowoltaiczne) uzysk energii może spaść nawet poniżej 750 kWh/kW. Także niektóre moduły cienkowarstwowe zwłaszcza CIGS i a-Si dają nieco niższe uzyski. W ich przypadku optymalne instalacje osiągają w Polsce ok. 910 - 970 kWh/kW co często nie dyskwalifikuje ich z instalacji z uwagi na znacznie niższą cenę. Na uzysk energii wpływ ma także sposób montażu instalacji. Optymalne ustawienie to pochylenie paneli fotowoltaicznych 30-40 stopni na południe. Każde odchylenie od kierunku południowego oraz pochylenie poza wskazany zakres będzie skutkowało spadkiem produkowanej rocznie energii. Stosując te same komponenty najwyższy uzysk będą miały instalacje wolnostojące, które naturalnie będą schładzane przez swobodny przepływ powietrza. Montaż generatora fotowoltaicznego na dachu przy zachowaniu odstępów umożliwiających wentylację zmniejsza wydajność w stosunku do instalacji wolnostojącej o 2-5%. Z kolei brak wentylacji paneli na dachu jest powodem spadku wydajności o 7-10%. Z tego też powodu w przypadku systemów zintegrowanych z dachem ważne jest wykonanie kanałów wentylacyjnych lub zastosowanie paneli wykonanych z ogniw o możliwie niskim temperaturowym współczynniku strat mocy. 

Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej
Porównanie produkcji energii w poszczególnych miesiącach dla instalacji o mocy 10 kW zlokalizowanych w Krakowie pochylonej 35 stopni na południe.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej

Porównanie wydajności instalacji kWh/kW dla poszczególnych technologii. Instalacje wykonane z optymalnych komponentów dla danej technologii.

Powyższe zestawienie wyraźnie pokazuje, że uzyskanie wysokiej wydajności głównie zależy od parametrów komponentów głównie paneli fotowoltaicznych i inwertera a w znacznie mniejszym stopniu od technologii samych paneli. W przypadku analizy wykonanej dla 4 instalacji wykonanych z wykorzystaniem paneli z krzemu krystalicznego, amorficznego, CdTe i CIGS w przypadku wyboru urządzeń o dobrych parametrach różnice między najmniej wydajnymi w naszym klimacie panelami z krzemu amorficznego a najwydajniejszymi z CdTe wynosiła 5%. Z kolei analiza wykonana dla zestawu składającego się z inwertera i paneli o słabych parametrach przy tych samych założeniach usytuowania instalacji wykazała spadek produkowanej energii o 25%. (Analiza w oparciu o symulację w programie PVsol Expert).

Więcej informacji na temat wydajności instalacji fotowoltaicznych w przygotowywanej książce. Oraz na szkoleniach

4 komentarze:

 1. Z niecierpliwością czekam na wspomnianą książkę. Mam nadzieje, że w książce tej będą wszystkie ważniejsze artykuły odnośnie instalacji PV, ich wydajności i zastosowaniu. Jest już jakaś planowana data wydania?
  pozdrawiam michał

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam
  W książce z pewnością będzie znacznie więcej informacji niż na blogu. Planowana data wydania to przełom 2012/2013

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. akurat ja jeszcze nie ma i nie stosowałem tych rozwiązań, chociaż coraz bardziej się do nich przymierzam. Na ten moment doskonale pasuje mi oferta na gaz do firmy https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ gdyż tutaj przede wszystkim mam zapewnione niższe ceny.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się