Szukaj na tym blogu

niedziela, 27 stycznia 2013

Spodnia pasywacja ogniw

Na rynku pojawiły się moduły PV wprowadzone przez firmę REC posiadające spodnią pasywację polikrystalicznego ogniwa. Pasywacja tylnej ścianki podnosi wydajność modułu poprzez zwiększenie skuteczności absorpcji promieniowania słonecznego przez ogniwo. Czy warto zainwestować w tą technologię.

Spodnia pasywacja ogniwa zasada działania
Spodnia pasywacja ogniwa zasada działania

Dzięki spodniej pasywacji promieniowanie słoneczne w zakresie światła czerwonego i podczerwonego 1000 do 1180 nm generuje strumień elektronów przy tylnej ściance ogniwa będąc źródłem dodatkowego ruchu elektronów i wyższej wydajności. W przypadku klasycznego ogniwa to samo promieniowanie zamieniane jest jedynie na ciepło. Zastosowanie spodniej pasywacji pozwala zwiększyć wydajność modułu i obniżyć jego temperaturę. Większa wydajność szczególnie powinna być widoczna w warunkach niskiego natężenia promieniowania słonecznego oraz w upalne dni.

Moduły budowane z ogniw ze spodnią pasywacją to ciekawe rozwiązanie pod warunkiem, że ich cena nie będzie wygórowana gdyż trudno jednoznacznie powiedzieć jak spodnia pasywacja zwiększy wydajność modułu w skali całego roku. Według danych producenta przy porównaniu modułów opartych o te same ogniwa spodnia pasywacja zwiększa moc w warunkach STC o 3W i nieznacznie polepsza temperaturowy współczynnik mocy jednak nie należy spodziewać się wyraźnie wyższych uzysków w ujęciu rocznym gdyż różnice w parametrach nie są duże.
Prześlij komentarz