Szukaj na tym blogu

niedziela, 3 lutego 2013

7,6 GW - Niemcy mimo cięcia taryf znów pobili rekord

Cały rok 2012 stał pod znakiem zapytania czy ostre cięcia w Niemczech taryfach dla fotowoltaiki nie załamią rynku. Czy ceny komponentów spadną wystarczająco, aby opłacalny był montaż takich elektrowni? Najnowsze dane pokazują że rynek przetrwał obniżkę taryf i w całym 2012 roku zostało zainstalowanych 7,6 GW elektrowni PV przy 7,5 GW w 2011. Taki wynik udało się osiągnąć mimo średnich taryf w roku 2012 na poziomie 12.71 centów/kWh do 19.50 centów/kWh.

 • ≤ 10 kW - średnio rocznie 18.92 centów/kWh ok 79 groszy/kWh
 • ≤ 40 kW średnio rocznie 17.95 centów/kWh ok 75 groszy/kWh
 • ≤ 1 MW średnio rocznie 16.01 centów/kWh ok 67 groszy/kWh
 • ≤ 10 MW średnio rocznie 13.10 centów/kWh ok 55 groszy/kWh

Znamienne jest, że taryfy w Niemczech spadają od kwietnia 2012 o 1% miesięcznie dostosowując się dynamicznie do zmian w cenach instalacji. Warto też zauważyć, że obecna wysokość wsparcia, przy której w Niemczech instalowane są GW jest blisko 2 razy niższa niż wysokość wsparcia proponowana w polskiej ustawie o OZE. Odważne niemieckie posunięcie w cięciu taryf z pewnością było jednym z głównych motorów znaczącej redukcji cen urządzeń PV w 2012 oraz kosztów wykonawstwa instalacji. Już obecnie mówi się w Niemczech, że ten, kto oferuje MW za więcej niż milion euro niema nic do roboty i zapewne jest to prawda patrząc na wysokość taryf. Pytanie gdzie jest granica tak dynamicznego spadku kosztów montażu instalacji PV. Od pierwszego lutego 2013 w Niemczech znów obcięto istotnie taryfy najmniejsze instalacje mogą liczyć na nie więcej niż 0.165 euro/kWh 69 groszy/kWh największe 0.115 euro /kWh - 48 groszy/kWh. Wymagana jest także konsumpcja energii na potrzeby własne, która i tak rozwija się gdyż typowe gospodarstwo domowe w Niemczech płaci z podatkami 0.26 euro/kWh z tego względu już od ponad roku bardziej opłacalna jest konsumpcja własna energii z fotowoltaiki niż jej sprzedaż.

Miejmy nadzieje, że w końcowych pracach nad ustawą rządzący skorzystają z doświadczeń niemieckich i stworzą system wsparcia premiujący optymalizację kosztów instalacji. Skoro Niemcy mogą instalować MW za milion euro, dlaczego w Polsce miałoby być drożej....

2 komentarze:

 1. jest błąd w artykule:
  ≤ 10 kW - średnio rocznie 18.92 euro/kWh ok 79 groszy/kWh.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro budujemy kilometr autostrady drożej niż w Niemczech i mamy najdroższe stadiony w Europe to dlaczego akurat elektrownie PV miały by być wyjątkiem?

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się