Moduły typu CIGS to jedne z najlepszych a ciągle niedocenianych typów modułów na rynku. Na tle innych technologii cienkowarstwowych charakteryzują się wysoką sprawnością. Na tle modułów z krzemu krystalicznego charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem oraz niskim temperaturowym współczynnikiem mocy
Moduły CIGS |
CIGS-y na tle technologii krzemowych mają jeszcze jedną zaletę którą jest zjawisko Light Soaking Effect które moglibyśmy przetłumaczyć, jako Efekt Wygrzewania (Nasycenia) Światłem. Obserwowane jest ono w przypadku modułów typu CIGS/CIS i objawia zwiększeniem początkowej mocy modułu o 1- 3 % w stosunku do mocy nominalnej pod wpływem oświetlenia światłem. Dla porównania klasyczne moduły krzemowe w pierwszych godzinach pracy tracą 1-3% mocy nominalnej. Zjawisko to można porównać do pracy silnika spalinowego, którego osiągi rosną wraz z nagrzaniem się. W przypadku modułów typu CIGS wzrost wydajności związany jest z nasyceniem fotonami zewnętrznej warstwy budującej złącze P-N, dzięki czemu staje się ona wysoce typu N. Stan taki powoduje ograniczenie bariery dla przemieszczania się elektronów z obszaru CIGS do elektrody górnej w efekcie wzrasta nieznacznie prąd i napięcie w punkcie mocy maksymalnej modułu. Light Soaking Effect powoduje, że wydajność modułów typu CIGS rozumiana, jako ilość kWh wyprodukowanych z kWp zainstalowanej mocy jest nieco wyższa niż dla typowych modułów z krzemu krystalicznego. Przy wyborze modułu typu CIGS warto pamiętać aby zawsze stawiać na moduły z ramką. Moduły bez ramkowe choć sporo tańsze sprawiają znacznie większe problemy montażowe oraz mają sporo niższą wytrzymałość mechaniczną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.
Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML
<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)
Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się