Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 lipca 2014

Czy warto kupić moduły fotowoltaiczne z defektem?

Polski rynek fotowoltaiczny jest zdecydowanie rynkiem najniższej ceny a z uwagi, że moduły fotowoltaiczne to ok 50% kosztów instalacji wieli inwestorów szuka na tym polu tańszych rozwiązań. Z tego też powodu można znaleźć oferty podobne do tej.

Cytat""Oferowane moduły zawierą wady polegającą na drobnym pęknięciu jednej z płytek lub innej wadzie optycznej(np. ciało obce). Wada ta często jest mało widoczna i ma ułamkowy wpływ na redukcję mocy. Z czasem w miejscu pęknięcia płytki może się pojawić delikatne odbarwienie modułu. Z powodu tej drobnej wady moduły są oferowane z dużą bonifikatą jednakże moduły są pełnowartościowymi generatorami energii elektrycznej."

Plus za to, że sprzedawca poinformował o wadzie, ale czy warto kupić tego typu moduł w cenie 30 - 40 % niższej od rynkowej?

Z mojego doświadczenia zdecydowanie odradzam tego typu oferty. Należy mieć na uwadze, że moduły fotowoltaiczne są zasadniczo nie naprawialne. Oznacza to, że jeżeli wspomniana wada obniży wydajność bądź przyczyni się do jego uszkodzenia będzie konieczna wymiana całego modułu. A co może spowodować owa niewielka wada w postaci pęknięcia? Z dużą dozą prawdopodobieństwa tego tupu moduły zbudowane są z niskiej klasy ogniw. Pęknięcia w ogniwie są miejscem zwiększonego oporu dla przepływającego prądu, co będzie skutkować przegrzewaniem się ogniw, szybkim spadkiem wydajności, przepaleniem się modułu.


Początek przepalania się ścieżek na uszkodzonym module PV
Przepalenie się modułu z uszkodzonymi ogniwami

Warto pamiętać że elektrownia fotowoltaiczna powinna pracować bezawaryjnie minimum przez 15 lat. Stosując uszkodzone moduły żywotność modułów będzie radykalnie skrócona.

Prześlij komentarz