Szukaj na tym blogu

niedziela, 10 sierpnia 2014

Czy warto kupić używaną elektrownię fotowoltaiczną z Niemiec?

Ostatni wpis na temat zakupu modułów z defektem spotkał się z licznymi pytaniami w kwestii zakupu używanej elektrowni fotowoltaicznej w szczególności falowników oraz modułów. Czy warto rozważyć taki zakup?

Zakup używanej elektrowni fotowoltaicznej to nie zakup używanego niemieckiego samochodu. W Niemczech w 95% przypadków nie demontuje sie modułów i falowników z powodu wymiany na lepsze nowsze modele czy z uwagi na bankructwo inwestora, lecz z uwagi na znaczące nietrzymanie parametrów przez urządzenia. Moduły to urządzenia, które mogą bezawaryjnie pracować 15-25 lat i zazwyczaj nikt ich nie wymienia szybciej o ile nie zaczynają ujawniać się wady ukryte bądź wady powstałe na etapie montażu czy eksploatacji. Takie moduły po demontażu często są kupowane w cenie "złomu" w Niemczech i często próbuje się je sprzedać w rynkach wrażliwych na cenę jak Polska. Często moduły z demontażu oferuje się w Polsce w cenie 30-50% niższej od nowych, co jest ceną zdecydowanie zbyt wygórowaną biorąc pod uwagę, jakość produktu i możliwego czasu jego pracy. Podobna sytuacja dotyczy falowników z tą różnicą, że nawet falownik renomowanego producenta z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będzie pracował bezawaryjnie dłużej niż 10- 15 lat. Należy pamiętać ze falownik to element instalacji fotowoltaicznej, który jest najbardziej awaryjny i charakteryzuje się najkrótszym okresem życia. Kupując urządzenie, które ma za sobą 5-7 lat pracy należy mieć na uwadze, że kupujemy urządzenie, które połowę życia ma już za sobą i dodatkowo wkracza w okres, w którym awaria jest coraz bardziej prawdopodobna. Problemem będzie także dokumentacja techniczna starszych sprowadzanych falowników. Brak deklaracji zgodności i potwierdzenia spełniania odpowiednich norm może być przyczyną odmowy przyłączenia elektrowni, PV opartej na takich falownikach.

Jeżeli danych sprzęt fotowoltaiczny nie był bezpośrednio przez nas demontowany lub nie mamy 100% pewności pochodzenia oraz przyczyn demontażu zdecydowanie odradzałbym zakup tego typu urządzeń. W innym przypadku należy liczyć się z dużym ryzykiem, że zakupione urządzenia nie spełnią naszych oczekiwań.
Prześlij komentarz