Szukaj na tym blogu

piątek, 10 lipca 2015

Mikroinstalacje fotowoltaicznej rozwój bez dotacji i wsparcia.

Bardzo ciekawe wnioski można wyciągnąć analizując dane z zakładów energetycznych w zakresie przyłączanych mikroinstalacji. Mimo braku wsparcia w postaci taryf gwarantowanych i raczkującym mocno ograniczonym programem prosument liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych dynamicznie rośnie. Na koniec 2014 roku zostało w Polsce zainstalowanych prawie 800 mikroinstalacji o mocy łącznej blisko 4 MW., Przy czym w 2013 roku zostało zainstalowanych zaledwie 37 mikroinstalacji o łącznej mocy 246 kW.

moc zainstalowana w mikroinstalacjach w Polsce w latach 2013 - 2014
moc zainstalowana w mikroinstalacjach w Polsce w latach 2013 - 2014
Jeżeli spojrzymy przez pryzmat liczb zakładając średnią cenę netto zainstalowanego kW w 2014 roku na poziomie 5700 zł oznacza to, że wartość rynku mikroinstalacji to ok. 22 mln zł rocznie. W skali innych krajów europejskich nie jest to dużo jednak pokazuje, że rynek mikroinstalacji PV szybko się rodzi a jego wartość zaczyna osiągać rynkowy poziom.

Z danych statystycznych wynika także, że dominują najmniejsze instalacje. Średnia moc instalowanych elektrowni PV to 4,9 kW przy medianie 4 kW. Taka sytuacja wynika z jednej strony z potrzebami energetycznymi budynków a z drugiej dostępną powierzchnią.

Innym ciekawym faktem płynącym z danych statystycznych są preferencje użytkowników decydujących się na mikroinstalacje 99.99 % z nich to instalacje fotowoltaiczne.
Prześlij komentarz