Szukaj na tym blogu

niedziela, 20 listopada 2016

Praktyczne znaczenie liczby bus bar-ów w modułach fotowoltaicznych

Ogniwa PV w module fotowoltaicznym łączone są za pomocą cienkiej metalowej taśmy, której zadaniem jest przewodzenie foto prądu. Konwencjonalne krzemowe ogniwa PV na tylnej i przedniej części mają odpowiednio przygotowane miejsca pod lutowanie wspomnianej taśmy. Te przednie i tylne listwy stykowe są określane po angielsku jako Bus Bar lub w skrócie BB w języku polskim moglibyśmy określić je jako szynowody.

Liczba bus bar ów na ogniwie PV
Najpopularniejsze standardy dla liczby bus barów w ogniwach PV
Pierwszym już historycznym standardem było stosowanie dwóch bus bar-ów na ogniwo PV (2BB), do końca 2015 standardem były moduły PV z trzema bus barami - 3BB w 2016 roku wielu producentów wprowadziło 4 bus bary 4 BB a niektórzy nawet 5 BB.

Czy wybór modułu z większą liczbą bus bar ma praktyczne znaczenie?

Przejście z 3 BB na 4 BB wymaga od producentów modułów fotowoltaicznych inwestycji w modernizację linii produkcyjnej co jest kosztem inwestycyjnym jednak z drugiej strony daje oszczędności. Po pierwsze na materiałach takich jak srebro, którego zużycie w ogniwach 4 BB jest znacznie niższe. Przejście z 3 BB na 4 BB pozwala zwiększyć współczynnik wypełnienia ogniwa PV o ok. 0,4%, z kolei przejście z 3 BB na 5 BB pozwala na wzrost o ok. 0,65% co przekłada się na wyższą sprawność na poziomie modułów PV. Z punktu widzenia producenta modułów PV przejście z 3 BB na 4 BB lub 5 BB pozwala taniej produkować moduły PV o nieco wyższej sprawności oraz niższej rezystancji szeregowej. Dla konsumenta moduły wykonane z ogniw z większą liczbą bus barów oznacza  niższe ryzyko mikropęknięć oraz wolniejszą degradację modułu PV.

4 komentarze:

Unknown pisze...

Zmniejszyłem emisję CO2 do atmosfery z elektroSłonecznymi i jestem usatysfakcjonowany.

Kuba pisze...

A możesz coś więcej na ich temat napisać? Spotkałem się ostatnio z kilkoma przedstawicielami i zastanawiam się czy faktycznie Ci Elektrosłoneczni są tacy dobrzy.
Mają dość wysokie ceny, zastanawiam się, czy sprzęt ma aż tak duże znaczenie. Z drugiej strony boję się partactwa i te wszystkie zapewnienia w umowie są dla mnie ważne. Jeśli masz jakieś doświadczenia to napisz proszę, bo bardziej mi zależy na solidnej ekipie niż cenie.

Artur pisze...

Tak, ja zamówiłem. Polecił mi kolega i przyznam szczerze, że to fachowa ekipa. # dni po montażu miałem licznik dwukierunkowy, sami ogarnęli papiery i zgłoszenie. Jestem pod wrażeniem. A BiFaciale są rewelacyjne! Powierzchnię pod nimi pomalowali jakąś odblaskową powłoką o produkują więcej, niż podaje producent. Polecam Ci tą ekipę.

Tadeusz pisze...

Potwierdzam, ekpia pracowała bardzo dokładnie, trochę im deszcze przeszkadzał i montaż trwał dłużej niż deklarowali. ElektroSłoneczni dopilnowali papierologii i !!!UWAGA!!! w 3 dni po zakończeniu montażu miałem już licznik dwukierunkowy - teren Energa. Ich oferta nie była najtańsza, ale z czystym sumieniem polecam, bo warto ich wybrac. Niech świadectwem będzie poświęcony przeze mnie czas, aby zrobić ten wpis.