Szukaj na tym blogu

niedziela, 20 listopada 2016

Praktyczne znaczenie liczby bus bar-ów w modułach fotowoltaicznych

Ogniwa PV w module fotowoltaicznym łączone są za pomocą cienkiej metalowej taśmy, której zadaniem jest przewodzenie foto prądu. Konwencjonalne krzemowe ogniwa PV na tylnej i przedniej części mają odpowiednio przygotowane miejsca pod lutowanie wspomnianej taśmy. Te przednie i tylne listwy stykowe są określane po angielsku jako Bus Bar lub w skrócie BB w języku polskim moglibyśmy określić je jako szynowody.

Liczba bus bar ów na ogniwie PV
Najpopularniejsze standardy dla liczby bus barów w ogniwach PV
Pierwszym już historycznym standardem było stosowanie dwóch bus bar-ów na ogniwo PV (2BB), do końca 2015 standardem były moduły PV z trzema bus barami - 3BB w 2016 roku wielu producentów wprowadziło 4 bus bary 4 BB a niektórzy nawet 5 BB.

Czy wybór modułu z większą liczbą bus bar ma praktyczne znaczenie?

Przejście z 3 BB na 4 BB wymaga od producentów modułów fotowoltaicznych inwestycji w modernizację linii produkcyjnej co jest kosztem inwestycyjnym jednak z drugiej strony daje oszczędności. Po pierwsze na materiałach takich jak srebro, którego zużycie w ogniwach 4 BB jest znacznie niższe. Przejście z 3 BB na 4 BB pozwala zwiększyć współczynnik wypełnienia ogniwa PV o ok. 0,4%, z kolei przejście z 3 BB na 5 BB pozwala na wzrost o ok. 0,65% co przekłada się na wyższą sprawność na poziomie modułów PV. Z punktu widzenia producenta modułów PV przejście z 3 BB na 4 BB lub 5 BB pozwala taniej produkować moduły PV o nieco wyższej sprawności oraz niższej rezystancji szeregowej. Dla konsumenta moduły wykonane z ogniw z większą liczbą bus barów oznacza  niższe ryzyko mikropęknięć oraz wolniejszą degradację modułu PV.

4 komentarze:

 1. A możesz coś więcej na ich temat napisać? Spotkałem się ostatnio z kilkoma przedstawicielami i zastanawiam się czy faktycznie Ci Elektrosłoneczni są tacy dobrzy.
  Mają dość wysokie ceny, zastanawiam się, czy sprzęt ma aż tak duże znaczenie. Z drugiej strony boję się partactwa i te wszystkie zapewnienia w umowie są dla mnie ważne. Jeśli masz jakieś doświadczenia to napisz proszę, bo bardziej mi zależy na solidnej ekipie niż cenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, ja zamówiłem. Polecił mi kolega i przyznam szczerze, że to fachowa ekipa. # dni po montażu miałem licznik dwukierunkowy, sami ogarnęli papiery i zgłoszenie. Jestem pod wrażeniem. A BiFaciale są rewelacyjne! Powierzchnię pod nimi pomalowali jakąś odblaskową powłoką o produkują więcej, niż podaje producent. Polecam Ci tą ekipę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolega Artur nieźle popłynął. Sam dach kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych (dla domu jednorodzinnego). I pisanie "jakąś powłoką" oznacza, że nie wie czym pokryto jego dach. Kaman. Pierwsza rzecz, którą właściciel sprawdza w necie to dokładnie nazwę powłoki i co się z tym wiąże. Też uważam, że BF są rewelacyjne. Ale na dachu płaskim bądź gruncie. A położenie ich na dachu skośnym bez drogiej konstrukcji wznoszącej i odstępów to jest zwykła głupota. I powlekanie dachu skośnego jeszcze większa. Post wyłącznie promocyjny. A tutaj jest zakaz reklamowania :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się w sumie na takich szczegółach nie znam, ale także mam u siebie instalację fotowoltaiczną. Dzięki firmie z Iławy https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-ilawa.html całość działa znakomicie i bez zarzutów.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się