Szukaj na tym blogu

wtorek, 2 marca 2010

Sposób na obniżenie kosztów produkcji krystalicznych ogniw krzemowych

Ogniwa fotowoltaiczne z krzemu krystalicznego są drogie gdyż drogi jest krzem z którego są wykonane. W cenie gotowego ogniwa cena samego krzemu może sięgać 40-50%. Taka struktura kosztów daje producentom ogniw PV małe pole do redukcji kosztów. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem byłoby ograniczenie zużycia drogiego krzemu poprzez produkcję cieńszych ogniw. Na przeszkodzie takiego rozwiązania niestety stoi natura samego krzemu krystalicznego który wbrew obiegowej opinii nie absorbuje dobrze światła i dlatego nie można z niego produkować zbyt cienkich ogniw.

Ciekawe rozwiązanie problemu redukcji kosztów krystalicznego krzemu w ogniwie zaproponowali uczeni z kalifornijskiego Institute of Technology. Wykonali oni prototyp ogniwa w którym tradycyjna jednolita krzemowa płytka została zastąpiona strukturą krzemowych pręcików zatopionych w polimerowej masie.

Dzięki takiemu rozwiązaniu drogi krystaliczny krzem stanowi jedynie 2-10% ogniwa reszta to tani polimer i substancje rozpraszające światło. Odpowiednie ułożenie krzemowych pręcików sprawia że mino iż większość przestrzeni wypełnia polimer ogniwo absorbuje ok 90-100 % oświetlenia(nie oznacza to że sprawność ogniwa wynosi 90-100%).

Niewątpliwie jest to bardzo ciekawy sposób na obniżenie kosztów krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Zasadnicze pytanie to jak szybko uda się przejść od prototypu do masowej produkcji i czy doskonale laboratoryjne wyniki uda przenieś się na linie produkcyjną.Prześlij komentarz