Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 19 lipca 2010

Najlepszy przykład na brak opłacalności produkcji biopaliw

Od zawsze uważałem produkcję biopaliw za bezzasadną, ale nie myślałem, że jest aż tak źle. Zgodnie z ustawą o biokomponentach i biopaliwach ciekłych z dnia 25 sierpnia 2006 r. rolnicy mogą wytwarzać biopaliwa na własny użytek, jednak nie jest to popularny proceder... ba to zupełnie martwy przepis. Sięgnąłem dziś całkiem przypadkowo do publikacji ARR, aby sprawdzić jak wygląda produkcja bidiesla w rolnictwie i ku mojemu zaskoczeniu w ogóle nie wygląda.

http://www.arr.gov.pl/data/01670/rejestr_rolnikow_bio_2010.pdf

Zgodnie z rejestrem po kilku latach obowiązywania przepisów obecnie jest czterech! rolników produkujących biopaliwa na własny użytek, a uściślając dwóch rolników i dwie spółdzielnie. Wprost niesamowita popularność przepisów.

Może w końcu jakiś urzędnik pójdzie po rozum do głowy i zobaczy, że skoro nawet na własny użytek nie opłaca się nikomu produkować biopaliwa tym bardziej nie będzie się go opłacało produkować dla mas.

Pisałem niedawno jak sporo dopłacają koncerny paliwowe (kierowcy) do bioplaiwa. I to mimo szerokiego wsparcia opartego o zwolnienia z podatków
- akcyzowego
Bipaliwo 0,01zł/litr
Diesel 1,048 zł/litr
Benzyna 1,565 zł/litr

- drogowego
Bipaliwo 0zł/litr
Diesel 0,1 zł/litr
Benzyna 0,1 zł/litr

- dochodowego
Producenci paliw mogą odliczyć podatku nadwyżki kosztów produkcji biokomponentów

Ulgi dla biopaliw kosztowały w 2009 skarb państwa 1.240 mld zł dodatkowo jak podaje rzeczpospolita mimo ulg koncerny paliwowe (kierowcy) dopłacą do biopaliw kolejne 700 mln. Dużo jak na wsparcie technologii, która do ekologii ma w mojej ocenie bardzo daleko.
Prześlij komentarz